Εμμανουήλ Καραλής: Ένα χάλκινο σαν... χίλια χρυσά!

Στη Γλασκώβη ο Εμμανουήλ Καραλής δεν νίκησε μόνο τους αντιπάλους του. Νίκησε και τα σκοτάδια της ψυχής του, αυτά που τον Αύγουστο του 2022 τον ανάγκασαν να κάνει ένα βήμα πίσω, προκειμένου να βρει τη δύναμη να βγει και πάλι στο φως…

Ήταν Αύγουστος του 2022. Ο Εμμανουήλ Καραλής είχε μόλις μείνει εκτός τελικού στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου και με μια ανάρτηση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ενημέρωνε τους ακόλουθούς του ότι θα κάνει ένα διάλειμμα στον πρωταθλητισμό, προκειμένου να αντιμετωπίσει τα προβλήματα ψυχικής υγείας που τον ταλαιπωρούσαν.

«Πρέπει να κάνω ένα διάλειμμα για να ανακτήσω το χαμόγελό μου», κατέληγε η ανάρτηση του Μανόλο, που ένιωθε εξαντλημένος, βυθισμένος στο άγχος και την κατάθλιψη και περνούσε κρίσεις πανικού. Ο Εμμανουήλ Καραλής έκανε στην άκρη, δούλεψε με τον εαυτό του και βρήκε τη δύναμη όχι μόνο να επιστρέψει στην ελίτ του παγκόσμιου επί κοντώ -εκεί όπου βρισκόταν από πιτσιρίκι- αλλά και στο φως, αφήνοντας πίσω του τη μάχη με τα σκοτάδια που είχαν κυριεύσει την ψυχή του…

Επτά μήνες μετά από αυτή τη δημόσια εξομολόγηση, τον Μάρτιο του 2023, ο Μανόλο έβρισκε και πάλι τον δρόμο προς την κορυφή, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Κωνσταντινούπολης. Εκεί, έγινε το πρώτο βήμα προς τη χαρά, αλλά η μάχη με την κατάθλιψη είναι μαραθώνιος κι ο Εμμανουήλ Καραλής δείχνει ότι η δύναμη της ψυχής του είναι τεράστια…

Το βράδυ της Κυριακής (03/03) στη Γλασκώβη, αν κάτι έλαμπε πιο πολύ κι από το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος του Εμμανουήλ Καραλή, ήταν το χαμόγελό του. Ο 24χρονος αθλητής του επί κοντώ, σε έναν τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που ήταν παρόντες όλοι οι μεγάλοι του αθλήματος, όχι μόνο στάθηκε ισάξια δίπλα τους, αλλά κατάφερε να πάρει το πρώτο του μετάλλιο στη διοργάνωση. Κι ας ξεκίνησε στραβά ο τελικός. Κι ας έφτασε ένα άλμα από το να μην καταταγεί καν…

Ο ίδιος άλλωστε το παραδέχθηκε με αφοπλιστική ειλικρίνεια. «Χέστηκα πάνω μου!», είπε μετά τον τελικό γελώντας με την καρδιά του, λίγο πριν αφιερώσει το μετάλλιο στη μαμά του. «Ήταν η μόνη που πίστεψε ότι μπορούσα να τα καταφέρω», είπε.

Η σεζόν του κλειστού στίβου δεν είχε εξελιχθεί ιδανικά για τον Μανόλο. Μπήκε στην ομάδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κλειστού στίβου ως επιλαχών (μετά από ακυρώσεις αθλητών που βρίσκονταν ψηλότερα από τον ίδιο στην κατάταξη), καθώς δεν είχε καταφέρει να πιάσει το όριο πρόκρισης. Ξεκίνησε στον τελικό με δύο άκυρα κι όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να καταρρίψει δύο φορές την καλύτερη φετινή του επίδοση και να εξασφαλίσει μια θέση στο βάθρο.

Ένα χάλκινο μετάλλιο που αξίζει όσο… χίλια χρυσά, αν σκεφτεί κανείς τη διαδρομή που χρειάστηκε να διανύσει την τελευταία διετία ο Εμμανουήλ Καραλής. Μια σκοτεινή διαδρομή, μια μάχη με τον εαυτό του, από την οποία τελικά βγήκε χαμογελαστός και νικητής. Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος του. Μεγαλύτερο κι από το παγκόσμιο μετάλλιο…

ΥΓ. Για τον Μίλτο Τεντόγλου τι να πούμε… Το λεξικό δίπλα στο λήμμα «νοοτροπία νικητή» θα έπρεπε να έχει τη φωτογραφία του.