ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΕ ΑΝΩΜΑΛΟ ΕΔΑΦΟΣ: Την 46η θέση ο Αναγνώστου στο Κ23

Ο Μάριος Αναγνώστου διένυσε την απόσταση των 8χλμ σε 24.54 και κατετάγη 46ος σε σύνολο 75 αθλητών, ενώ η Μαρία Κάσσου πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση στα 4χλμ. γυναικών Κ20 παίρνοντας την 40η θέση με 14.23.

Καλή ήταν η επιστροφή του Μάριου Αναγνώστου σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανώμαλου εδάφους μετά από περίπου δυόμιση χρόνια. Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα κατέλαβε σήμερα στο Δουβλίνο την 46η θέση στο σύνολο των 75 αθλητών στον αγώνα ανδρών Κ23 διανύοντας την απόσταση των 8χλμ. σε 24.54, τερματίζοντάς μαζί με ένα μεγάλο γκρουπ αθλητών.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε και ο Δημήτρης Τσάκαλος, που στο ντεμπούτο στη διοργάνωση ήταν 47ος με 25.55, οριακά πίσω από τον Αναγνώστου. Οι δύο αθλητές μας πήγαν στο μεγαλύτερο μέρος παρέα, με τον Αναγνώστου θα διατηρεί σε όλη τη διαδρομή ένα μικρό προβάδισμα. Στην ίδια απόσταση συμμετείχε και ο Νέστορας Κολιός, ο οποίος διένυσε την απόσταση σε 26.43 και κατέλαβε την 66η θέση.

Νικητής στα 8χλμ. ανδρών αναδείχθηκε ο Βρετανός Τσάρλς Χικς με 24.29, ενώ δεύτερο ο Ιρλανδός Ντάραγκ Μακλίνει με 24.33 και στην τρίτη ο Ρούμπεν Γκουριζάν (Λουξεμβούργο) με 24.36.

Τρεις αθλήτριες εκπροσώπησαν τη χώρα μας στα 6χλμ. γυναικών Κ23 με την Δάφνη Λαβασά να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση καταλαμβάνοντας την 47η θέση με 22.34. Στην 56η θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα της η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου, σε χρόνο 24.12 και στην 57η η Νικολέτα Κυνατίδου με 24.35. Νικήτρια στον αγώνα αναδείχθηκε η Νάντια Μπατολέτι με 20.32 ενώ μάχη έγινε για τη δεύτερη θέση, αφού με τον ίδιο χρόνο τερμάτισαν η Κλάρα Λούκαν (Σλοβενία) και η Μαριάνα Μαχάντο (Πορτογαλία) που έπεσαν μαζί στον τερματισμό με 20.36, με την πρώτη να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο.

Στα 4χλμ. γυναικών Κ20 η Μαρία Κάσσου πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση, αφού ήταν 40η θέση με 14.23. Η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα και παρά το γεγονός ότι της βγήκε το παπούτσι στη διάρκεια της διαδρομής κατάφερε να αντιδράσει. Καλή παρουσία πραγματοποίησε και η Ελένη Ιωαννίδου, που τερμάτισε στην 48η θέση με 14.29, ενώ αρκετά πιο πίσω στην 87η ολοκλήρωσε τον αγώνα της η Βασιλεία Σπύρου με 15.16.

Το πρώτο αγώνισμα της ημέρας στο βροχερό Δουβλίνο ήταν τα 6χλμ. ανδρών Κ20 εκεί όπου ο Πέτρος Παπαϊωάννου τερμάτισε στην 71η θέση με 19.50. Λίγο πιο πίσω, στην 74η θέση κατατάχθηκε ο Παναγιώτης Γιαννάτης με 19.54.