ΣΤΙΒΟΣ: Επιασαν τα όρια Χήτας και Βασιλογιαννακόπουλος

Χήτας και Βασιλογιαννακόπουλος έπιασαν τα όρια και τσέκαραν εισιτήριο για το Παγκόσμιο

Ο Σωτήτης Χήτας (Αμεινίας Μεσογείων) κατάφερε να ξεπεράσει τα 5,10 μ. στο επί κοντώ στην πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ20 στη Θεσσαλονίκη και έκλεισε θέση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20.

Ο αθλητής του Συμεών Αναστασιάδη με την σημερινή επίδοση έπιασε το όριο για τη διοργάνωση του Ναϊρόμπι και επιβεβαίωσε την καλή του κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της κατηγορίας, που θα γίνει στο Ταλίν σε περίπου δέκα ημέρες, διοργάνωση για την οποία είχε ήδη το όριο. Ο Χήτας στη συνέχεια δοκίμασε στα 5,30 μ. στην προσπάθεια του να βελτιώσει το ατομικό του ρεκόρ, ύψος, όμως, που δεν ξεπέρασε.
Ο Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος (ΓΣ Μεσσηνιακός) πέτυχε 15,28 μ. (0,8) στο τριπλούν για να σημειώσει νέο ατομικό ρεκόρ και να πιάσει το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 του Ταλίν. Ο άλτης του Λούη Τσάτουμα αναδείχθηκε νικητής στο έκτο και τελευταίο του άλμα, αφού μέχρι εκείνη την ώρα προηγούνταν ο Σπύρος Καραλής (ΟΣΦΠ) με άλμα στα 15,21 μ. Ο άλτης του Αποστόλη Καθηνιώτη έμεινε τελικά στη δεύτερη θέση με 15,21 μ. και ένα νέο ατομικό ρεκόρ, ενώ τρίτος ήταν ο Κώστας Τσατσούλης (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) με 14,15 μέτρα. Ο Καραλής είχε κλείσει θέση για Ταλίν με την εμφάνιση του προκριματικού, όπου είχε πετύχει 15,06 μέτρα.

Ο Κώστας Γεννίκης (ΟΦΚΑ Σέρρες) έκανε τον καλύτερο αγώνα του μέχρι σήμερα, αφού στη διάρκεια του απογευματινού προγράμματος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 της Θεσσαλονίκης, ξεπέρασε τον εαυτό του και έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει των υποχρεώσεων με την εθνική ομάδα.

Ο αθλητής από τις Σέρρες είχε καλύτερη βολή στα 18,65 μ. και συνολικά τέσσερις βολές πάνω από τα 18,00 μ., βελτιώνοντας έτσι το 18,36 μ. που πέτυχε στο Βαλκανικό και του έδωσε μια θέση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20. Ο αθλητής του Γιάννη Φράγγογλου είχε ήδη το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, το οποίο θα γίνει στο Ταλίν της Εσθονίας. Τη δεύτερη θέση στη σφαιροβολία κατέκτησε ο Αννίβας Οικονόμου (Αμεινίας Μεσογείων) με 16,99 μ. και την τρίτη ο Παναγιώτης Μαλαπάνης (ΑΟ Κούρος) με 16,12 μέτρα.

Ο Ορέστης Ντουσάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) αναδείχθηκε όπως αναμενόταν νικητής στη σφυροβολία Ανδρών Κ20, αφού είχε καλύτερη βολή στα 76,26 μ. και επιβεβαίωσε την καλή του αγωνιστική κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20. Στο ίδιο αγώνισμα πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Νίκος Πολυχρονίου (ΑΕΚ), που στην έκτη προσπάθεια σημείωσε βολή στα 71,87 μ., που είναι μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την 6κιλη σφύρα. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Γιάννη Κορακίδη (ΓΣ Μανδρών) με 69,80 μ., ενώ εκτός βάθρου έμεινε ο Θοδωρής Ζιώγας (ΓΑΣ Νιγρίτας) με 68,86 μέτρα.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στην πρώτη θέση των 100 μ. τερματίζοντας μάλιστα σε 11.64 (3.5). Η νεαρή σπρίντερ της Κατερίνας Αλεξοπούλου είναι σε πολύ καλή κατάσταση και το επιβεβαιώνει με κάθε της εμφάνιση. Η Εμμανουηλίδου σε δύο εβδομάδες θα διεκδικήσει μια καλή παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Καλή παρουσία πραγματοποίησε και η Ζωή Τραγουστή (Αίολος Μακεδονίας), που ήταν δεύτερη θέση στο αγώνισμα με 11.91 (3,5), αλλά και η Κατερίνα Λουκάτου (Παναχαϊκή ΓΕ), που ακολούθησε με 12.13.

Στους Άνδρες ο Νίκος Παναγιωτόπουλος (Άθλος Κερατσινίου) μετά την καλή πρωινή κούρσα έφτασε στη νίκη στα 100 μ. με 10.63 (4,2) στην τελευταία του κούρσα πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Ο νεαρός άφησε δεύτερο τον Γεράσιμο Καμπίτση (ΣΑΚΑ) με 10.83 (4,2) και στην τρίτη τον Κώστα Μίλιο (Άθλος Άρτας) με 10.84. Ο Γιάννης Καριοφύλλης επέλεξε να μην τρέξει στον απογευματινό τελικό, προκειμένου να κρατήσει δυνάμεις για τη συνέχεια.

Η Αναστασία Ράπτη (ΑΓΣΙ) είχε τις δυνάμεις στα τελευταία μέτρα και έφτασε στην πρώτη θέση με 57.43 παρά την πίεση που δέχθηκε τόσο από την Λάουρα Ζενέγια (ΑΟ Ρόδου Σταματίου) και την Γεωργία- Μαρία Δεσπολλάρη (ΓΣ Απόλλων Πύργου), που πέτυχαν 58.08 και 58.36, αντίστοιχα.

Η Σωτηρία Ράπτη (ΑΓΣΙ) ολοκλήρωσε την ημέρα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού μετά το άλμα που της έδωσε το όριο στον πρωινό προκριματικό προσγειώθηκε στα 13,02 μ. στον τελικό του τριπλούν, στο πρώτο της άλμα πάνω από το φράγμα των 13,00 μέτρα. Η νεαρή αθλήτρια άφησε στη δεύτερη θέση την Ανδρομάχη Βελέντζα (ΓΣ Νίκη Βόλου) με 12,36 μ. και στην τρίτη την Αναστασία Βοκοτοπούλου (ΠΓΣ) με 12,02 μέτρα.

Στα 3.000 μ. στιπλ επικράτησε η Νικολέττα Ραφαϊλάκη (ΑΟ Λασιθίου) με 11.01.01, αφού είχε τις δυνάμεις στην τελευταία στροφή να κάνει την αλλαγή και να αφήσει πίσω της, την  Βασιλική Καλιμογιάννη (ΓΣ Ηρακλής), που τερμάτισε τελικά σε 11.24.79, μπροστά από την Αθανασία Κοκκόρου (ΦΓΣ Σπάρτης), που πέτυχε 11.29.48.

Η Άλκηστις Γκιβιζίνη (Βεργίνα) ήταν νικήτρια στα 1.500 μ. με 4.29.61, επίδοση που της αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Δεύτερη στο ίδιο αγώνισμα ήταν η Ελένη Ιωαννίδου (ΟΚΑ Βικέλας) με 4.35.17 και τρίτη η Ελένη Οικονόμου (Πελασγός) με 4.43.48. Στα 3.000 μ. στιπλ ο Ανδρέας Έλληνας (ΑΣ Ένωσης Καλύμνου) αναδείχθηκε νικητής με 9.39.50.

Στο ύψος γυναικών η νίκη πήγε στην Βιργινία Κουλουμέντα (ΑΟ Φιλοθέης) με 1,75 μ., ύψος που πέρασε και η δεύτερη του σημερινού αγώνα Σάντυ Παπακώστα (ΟΦΚΑ Περιστερίου). Οι δύο αθλήτριες στη συνέχεια δοκίμασαν δίχως επιτυχία στα 1,79 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Καλλιόπη Παπανδρεοπούλου (ΑΟ Κούρος) με 1,67 μέτρα.

Στη γραμμή τερματισμού κρίθηκαν τα μετάλλια στα 1.500 μ. με τον Παναγιώτη Πετρουλάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) να επικρατεί τελικά με 4.01.42. Ο αθλητής άφησε στη δεύτερη θέση τον Πέτρο Παπαιωάννου (ΠΓΣ) με 4.01.80 και στην τρίτη τον Οδυσσέα Κικά (ΓΣ Εθνικός) με 4.01.83.

Στα 400 μ. των Ανδρών ο Αλέξης Τζατζαράκης (ΟΦΗ) ήταν νικτής με 49.73 και άφησε δεύτερο τον Νικολίν Ντρεβίση (ΓΣ Ηρακλής) με 49.90 και στην τρίτη τον Κώστα Καπούλα με 50.14.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ/ΜΠΕ