Στίβος: Επτά μετάλλια για την Ελλάδα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα

Καλές εμφανίσεις και επτά μετάλλια επιφύλαξε για τη χώρα μας το Βαλκανικό πρωτάθλημα στην Κωνσταντινούπολη με την Ελένη Πόλακ στο επί κοντώ και τη Βασιλική Χαϊτίδου στο μήκος να αναδεικνύονται πρωταθλήτριες.

Θετική ήταν η ελληνική παρουσία στο Βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, που έγινε το Σάββατο 5 Μαρτίου στην Κωνσταντινούπολη. Στην πολυπληθή αποστολή μας ήταν 34 αθλητές και αθλήτριες και τα συνολικά επτά μετάλλια, εκ των οποίων τα δύο χρυσά, όπως και οι καλές επιδόσεις δείχνουν καλό απολογισμό.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν η Ελένη Πόλακ στο επί κοντώ και η Βασιλική Χαϊτίδου στο μήκος. Η Χαϊτίδου πρώτευσε με άλμα στα 6,25 μ. επίδοση που αποτελεί απόλυτο ατομικό της ρεκόρ, αφού είχε 6,24 μ. στον ανοιχτό και 6,06 μ. στον κλειστό στίβο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στο επί κοντώ η Ελένη Πόλακ με 4,35 μ., ενώ στη συνέχεια έχασε το 4,45 μέτρα.

Ο Γιάννης Ρίζος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο επί κοντώ και το συνδύασε με νέο απόλυτο ρεκόρ. Ο αθλητής ξεπέρασε τα 5,45 μ. με τη δεύτερη προσπάθεια και βελτίωσε το 5,31 μ. του κλειστού και το 5,35 μ. του ανοιχτού. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στο τριπλούν ο Νικόλας Ανδρικόπουλος, ο οποίος είχε καλύτερη προσπάθεια στα 16,16 μέτρα. Ο Δημήτρης Τσιάμης έκανε ένα άλμα στα 15,66 μ. ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση και εγκατέλειψε τον αγώνα του.

Ο Αντώνης Μέρλος ήταν 2ος στο ύψος με 2,15 μ. κι έχασε το χρυσό μετάλλιο από διαφορά προσπαθειών.

Ο Χρήστος Κοτίτσας λίγες μόλις ημέρες από την περιπέτεια με τον covid-19, που του στέρησε την παρουσία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα συμμετείχε στο Βαλκανικό και κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στα 800 μέτρα με 1.51.75. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και η Σπυριδούλα Καρύδη στο τριπλούν με άλμα στα 13,50 μ. από την τρίτη της προσπάθεια.

Ο Μάριος Αναγνώστου ήταν 4ος στον τελικό των 3000 μ. με χρόνο 8.00.41 και συνέτριψε το απόλυτο ατομικό του ρεκόρ, ενώ ο Μάρκος Γκούρλιας ήταν 6ος στην ίδια κούρσα, 8.01.80 και πέτυχε ατομικό ρεκόρ στον κλειστό. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Παναγιώτης Πετρουλάκης, που ήταν τέταρτος στα 1.500 μ. με 3.48.57 επίδοση που αποτελεί ρεκόρ του στον κλειστό και αγγίζει το ρεκόρ του στον ανοιχτό (3.48.42). Στο επί κοντώ γυναικών η νεάνιδα Ελίνα Φλώρου – Δημητριάδου πέτυχε ατομικό ρεκόρ με άλμα στα 4,00 μ. και πλησίασε ακόμη περισσότερο το στόχο των 4,05 μ., που είναι το όριο για το Κάλι.