Μαρία Σάκκαρη: Στις κρίσιμες στιγμές είναι... Σπαρτιάτισσα

Μαρία Σάκκαρη: Στα κρίσιμα σημεία είναι… Σπαρτιάτισσα

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 6-4, 7-5 την Αμερικανίδα Κόκο Γκοφ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά Μάστερς της Ρώμης. Επόμενη αντίπαλος της είναι η Τυνήσια Oνς Τζαμπέρ, νικήτρια την περασμένη εβδομάδα στη Μαδρίτη.

Πιο πολύ με τον εαυτό της είχε να αντιπαλέψει η Μαρία παρά με την Γκοφ της οποίας είχε πάρει τον αέρα από τα προηγούμενα ματς (είχε ρεκόρ 3-1 πριν από τη Ρώμη) στο σημερινό (12/5) διάρκειας 1 ώρας και 50 λεπτών παιχνίδι.

Παρά τα προβλήματα με το σερβίς και το φόρχαντ η Μαρία βρήκε τις λύσεις μετά το 3-3 να κάνει ένα (ακόμη) μπρέικ στην αντίπαλό της και να τελειώσει το σετ 6-4 με τον 12ο winner της, ένα «δολοφονικό» φόρχαντ που σκότωσε την Γκοφ.

Το καλό της ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, όπου έκανε μπρέικ με το καλήμέρα και κράτησε το σερβίς για να προηγηθεί 2-0 έδωσε την εντύπωση ότι είχε βρει τον εαυτό της και ότι θα έφτανε σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση στο ματς.

Γρήγορα όμως διέψευσε τις προσδοκίες των φίλων της. Η Γκοφ ξαναμπήκε στο παιχνίδι και τράβηξε το σκορ μέχρι το 5-5. Στο ενδέκατο γκέιμ όμως η Μαρία έκανε το δεύτερο μπρέικ στο σετ και μετά σέρβιρε για να κλείσει τον αγώνα.