Ναδάλ - Τζόκοβιτς: Ο «Βασιλιάς» του «Philippe Chatrier» είναι Ισπανός

Ναδάλ – Τζόκοβιτς: Ο «Βασιλιάς» του «Philippe Chatrier» είναι Ισπανός, Τένις, Roland Garros.

Το χώμα έχει τον βασιλιά του. Κι αυτός είναι ο Ράφα Ναδάλ. Το απέδειξε σε 4 ώρες και 12 λεπτά απέναντι στον κορυφαίο Νόβακ Τζόκοβιτρς. Ο Ισπανός νίκησε με 3-1 (6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4)) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros.

Απέναντί του θα βρει στις 3 Ιουνίου τον Σάσα Ζβέρεφ βαδίζοντας ολοταχώς για τον 22ο Grand Slam τίτλο του. Προφανώς και ο άνθρωπος που αφήνει εκτός διοργάνωσης τον μεγάλο Νόλε είναι αυτομάτως το μεγάλο φαβορί.

Ήταν το αφεντικό της βραδιάς και το έδειξε με το… καλημέρα και το μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του ματς και την κατάκτηση του πρώτου σετ. Σαρωτικός αρχικά και στο δεύτερο σετ και 3-0 με δύο μπρέικ. Ο Τζόκοβιτς δεν κάθισε με σταυρωμένα χέρια. Έκανε το 3-3 και τελικά το 4-6.

Οι φίλοι του άρχισαν να χαμογελούν, όμως ο Ναδάλ είχε πίσω… το καλύτερο. Προηγήθηκε 4-1 και πήρε το σετ με 6-2. Μάχη στο τρίτο σετ καθώς δεν υπήρχαν περιθώρια για το Τζόκοβιτς. Μάχη με νικητή και πάλι τον Ναδάλ, στο τάι μπρέικ. Εκεί που ο Ισπανός προηγήθηκε 6-1 και εν τέλει 7-4.

Ο «Βασιλιάς» του «Philippe Chatrier» έχοντας παίξει 4,5 ώρες απέναντι στον Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ στον προηγούμενο αγώνα απέδειξε ότι στα 36 του, δεν καταλαβαίνει ούτε από κούραση, ούτε από τραυματισμούς, οι οποίοι και φέτος τον ταλαιπώρησαν και τον ταλαιπωρούν.