Mαρία Σάκκαρη: Nίκησε τη βροχή και τα λάθη της

Η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να ξεπεράσει τα λάθη της και τη μεγάλη διακοπή λόγω της βροχής για να νικήσει με ανατροπή 1-6, 6-3, 6-3 την Καναδή, Ρεμπέκα Μαρινό και να προκριθεί στις «8» του τουρνουά του Νότιγχαμ.

Με 11 διπλά λάθη στο σερβίς είναι θαύμα πως έφτασε σε αυτό το αποτέλεσμα. Μετά το πρώτο σετ όμως βρήκε τις λύσεις κόντρα στην 31χρονη αντίπαλό της που στήριζε όλο της το παιχνίδι στο σερβίς.

Χάρις σε αυτό πήρε το πρώτο σετ σε 24 λεπτά. Όμως στη συνέχεια δεν ήταν το ίδιο αποδοτικό. Η Σάκκαρη προηγείτο με 5-3 στο δεύτερο σετ όταν το ματς διεκόπη λόγω έντονης βροχόπτωσης.

Η διακοπή κράτησε 4 ώρες. Δεν στάθηκε ωστόσο ικανή να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα και η Σάκκαρη προκρίθηκε στον προημιτελικό του Νότιγχαμ για 3η φορά στην καριέρα της.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Μπεατρίς Χαντάτ Μάια (Νο 48) από την οποία είχε ηττηθεί στον 2ο γύρο του Μαϊάμι φέτος. Θα έχει την ευκαιρία να πάρει την εκδίκησή της.