Μαρία Σάκκαρη: To Bερολίνο της πάει...

Η Mαρία Σάκκαρη νίκησε 6-1, 7-5 την Ντάρια Γκαβριλόβα Σαβίλ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά του Βερολίνου όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα Ντάρια Κασάτκινα.

Ενενήντα λεπτά χρειάστηκε η Μαρία, Νο 2 του ταμπλό, για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αυστραλής (Νο 106 στην παγκόσμια κατάταξη) η οποία πρόβαλε ανίσταση μόνο στο δεύτερο σετ.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη με όπλο το σερβίς της ήταν κυριαρχική και το κατέκτησε με συνοπτικές διαδικασίες.  H Σάβιλ βελτιώθηκε στο δεύτερο, το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά στο τέλος υπέκυψε με 7-5.

Η επόμενη αντίπαλός της, Ντάρια Κασάτκινα, Νο 6 του ταμπλό, είναι σαφώς πιο επικίνδυνη αντίπαλος. Το έδειξε και σήμερα αποκλείοντας τη φορμαρισμένη Εκατερίνα Αλεξαντρόβα (Νο27), με 5-7, 6-1, 6-1.

Η Ρωσίδα έχει και την παράδοση με το μέρος της καθώς έχει νικήσει τη Σάκκαρη και τις 4 φορές που έχουν παίξει. Καμιά όμως στο χόρτο.

Ωστόσο η Σάκκαρη αγώνα με αγώνα πατάει καλύτερα στο χόρτο, που δεν είναι η καλύτερη της επιφάνεια, προσαρμοζόμενη στις απαιτήσεις του παιχνιδιού όσο πλησιάζει η έναρξη του Γουίμπλεντον.