Μαρία Σάκκαρη: Της... ξέφυγε ο τελικός μετά από τρεις ώρες «μάχης»

Στον πρώτο της ημιτελικό σε γρασίδι, η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε μετά από τρεις ώρες και 10 λεπτά και ηττήθηκε από την Μπελίντα Μπένσιτς με 2-1 σετ (7-6(6), 4-6, 4-6).

Παρότι προηγήθηκε και έφτασε ένα σετ μακριά από τον πρώτο της τελικό στο Γρασίδι, η Σάκκαρη δεν τα κατάφερε και αποχαιρέτησε το Βερολίνο, που της αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση. Η ήττα από την Μπένσιτς της στερεί το δικαίωμα να παίξει σε έναν τελικό και να βελτιώσει ακόμα περισσότερο τη θέση της στην παγκόσμια κατάταξη, όμως η εβδομάδα της στη Γερμανία δεν είχε καμία σχέση με όσα είδαμε στο Νότιγχαμ, δείχνοντας και η ίδια πως βρίσκει σταδιακά ρυθμό.

Ωστόσο το σερβίς της την πρόδωσε, αφού αναγκάστηκε να παίξει μεγάλο μέρος του ημιτελικού πίσω από το δεύτερο και η Μπένσιτς είδε το φως στην άκρη του τούνελ στο φινάλε του δεύτερου και του τρίτου σετ, επικρατώντας τελικά με ανατροπή για το 2-1.

Σβήνοντας break points στο 1-0 η Σάκκαρη

Ένα παιχνίδισμα της μπάλας στο φιλέ ήταν αρκετό για να λύσει τις διαφορές των δύο τενιστριών μετά από μία ώρα και 14 λεπτά «μάχης» στο 1ο σετ. Ένα χτύπημα της Σάκκαρη με το forehand έπεσε στο αντίπαλο τερέν και έτσι, με σκορ 8-6 στο tiebreak, η Ελληνίδα βρήκε τη λύση σε ένα σετ που έδειχνε να μην έχει τελειωμό.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε όπως ακριβώς και τη χθεσινή αναμέτρηση, πολύ σταθερή από τη βασική της γραμμή στα χτυπήματα εδάφους και με τάσεις επιθετικότητας από το forehand. Ωστόσο η πιο έμπειρη Μπένσιτς άντεξε και επέστρεψε από το αρχικό 2-0, βασιζόμενη στην ασφάλεια του πρώτου της σερβίς. Με ποσοστό 73% το έβαζε στο κορτ η κάτοχος του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου, κερδίζοντας και 18/24 πόντους πίσω από αυτό. Οι χαμένες της ευκαιρίες, όμως, στο σερβίς της Σάκκαρη (2/11 break points) δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει και παρότι έφερνε όλο και πιο πίσω στη βασική γραμμή την Ελληνίδα, το σετ οδηγήθηξε στο tiebreak, για το 1-0 της Μαρίας.

Break στο ίδιο σημείο για την ανατροπή από την Μπένσιτς

Με τον ίδιο τρόπο κύλησε και το 2ο σετ, όπου η Μπέντσιτς έπαιζε επί της ουσίας τη «ζωή» της στο τουρνουά. Συνέχιζε να βάζει σε μεγάλο ποσοστό το πρώτο της σερβίς, με την Σάκκαρη να αντέχει.

Σφιχταγκαλιασμένες και δίχως κανένα break οδηγήθηκαν ως το 4-5 και κάπου εκεί ήρθαν τα νεύρα για την Μπέντσιτς. Η Ελβετίδα έχασε τέσσερα σετ πόιντ, όμως για την Σάκκαρη που έπαιζε χωρίς το πρώτο της σερβίς ήταν αδύνατη η παραμονή στο σετ. Το break ήρθε και με το 4-6 ο ημιτελικός οδηγήθηκε στο decider.

Το μόνο διαφορετικό στο 3ο σετ ήταν η τενίστρια που είχε τις ευκαιρίες. Αυτήν τη φορά τα break point ήταν στην πλευρά της Σάκκαρη, η οποία έχασε τέσσερις φορές την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα. Συμπληρώνοντας τρεις ώρες ενός εξαντλητικού παιχνιδιού, που για να δημιουργηθεί μια χαραμάδα για break θυσίαζαν και οι δύο πολύ κόπο, για να έρθει και πάλι αυτό το 4-5 να βάλει πίεση στην Μαρία.

Η Μπένσιτς αύξησε ξανά το επίπεδο της απόδοσής της και έψαξε εκεί το break που θα της δώσει την πρόκριση στον τελικό. Δύο forehand έσβησαν τις πρώτες ευκαιρίες αλλά το Νο17 του κόσμου δεν πτοήθηκε και τελικά έφτασε στη νίκη, παίρνοντας και το τρίτο σετ με 4-6.

Στον τελικό η Μπένσιτς περιμένει μία εκ των Ζαμπέρ ή Γκοφ!