Στέφανος Τσιτσιπάς: Πήρε green pass για Γουίμπλεντον

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 6-4, 3-6, 7-6 (2) τον Ισπανό Ρομπέρτο Μπατίστα Αγκουτ και κατέκτησε τον τίτλο στο τουρνουά Mallorca Championships.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος του Έλληνα πρωταθλητή σε χορτάρινη επιφάνεια και ήρθε την κατάλληλη στιγμή, παραμονές έναρξης (27/6) του Γουίμπλεντον 2022.

Σαρωτικός Τσιτσιπάς στο ξεκίνημα

Ο Στέφανος ήταν σαρωτικός στο ξεκίνημα του αγώνα και δεν άφησε τον Ισπανό να πάρει ανάσα. Με το καλήμερα -και με λίγη τύχη- του «έσπασε» το σερβίς και με νέο μπρέικ έφτασε στο 4-0 πριν συμπληρωθούν 17 λεπτά.

Ο Μπατίστα Αγκουτ πήρε μετά κόπων και βασάνων μια ανάσα κατακτώντας το πρώτο του γκέιμ στο ματς (4-1). Kαι ξαφνικά συνήλθε. Έπαιξε δυο πολύ καλά γκέιμ, πέτυχε το πρώτο του μπρέικ και μείωσε σε 4-3. Δεν μπόρεσε όμως να απειλήσει περισσότερο. Ο Τσιτσιπάς ξανάγινε… Τσιτσιπάς κι έκλεισε το σετ 6-4.

Μπλάκ άουτ του Τσιτσιπά στο 3-1

Συνέχισε να παίζει καλά και ανταμείφθηκε με γρήγορο μπρέικ στο δεύτερο σετ που τον έβαλε στη θέση του οδηγού (2-1). Όχι όμως για πολύ. Ένα κακό σέρβις-γκέιμ του έδωσε την ευκαιρία στον Ισπανό να επιστρέψει (3-3) και τρέχοντας ένα σερί 5-0 στα γκέιμ να κερδίσει το σετ με 6-3 και να φέρει το ματς στα ίσα μετά από 1 ώρα και 21 λεπτά.

O Στέφανος καθάρισε το μυαλό του στη διακοπή και μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο τρίτο σετ. Προηγήθηκε 2-1 και με τη βοήθεια του φιλέ στο μπρέικ πόιντ έκανε το 3-1 στριμώχνοντας τον Ισπανό. Στο 4-1 ήταν πια ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη.

Ο Τσιτσιπάς καθάρισε στο τάι μπρέικ

Έφτασε στο 5-3 και σέρβιρε για το ματς όταν ο Μπατίστα Αγκούτ στην απέλπιδα προσπάθεια του επωφελήθηκε από το τρωτό σερβίς του Στέφανου για να μειώσει αρχικά  σε 5-4 και να ισοφαρίσει στη συνέχεια 5-5.

Οι δυο τενίστες δεν είχαν άλλες απώλειες και το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Ο Στέφανος μπήκε στη θέση του οδηγού από την αρχή (2-0, 4-1, 5-2) και έφτασε ως το τέλος κερδίζοντας το παιχνίδι με 7-2.