Wimbledon: Έπος Ναδάλ! Λαβωμένος γύρισε το ματς με τον Φριτς κι έκλεισε ραντεβού με τον Κύργιο

Wimbledon: Έπός Ναδάλ! Λαβωμένος γύρισε το ματς με τον Φριτς κι έκλεισε ραντεβού με τον Κύργιο

Ο Ράφα Ναδάλ σε αυτό που ίσως είναι το τελευταίο Wimbledon της καριέρας του έδωσε μια μοναδική παράσταση. Ενώ οι δικοί του τον παρότρυναν να εγκαταλείψει στο δεύτερο σετ, εκείνος συνέχισε για να νικήσει με ανατροπή 3-2 τον πολύ δυνατό Τέιλορ Φριτς και να προκριθεί στα ημιτελικά όπου τον περίμενε ο Νικ Κύργιος.

Στο 6-3, 3-4 υπέρ του Φριτς μόλις ο Ράφα επέστρεψε από τα αποδυτήρια, μετά το ιατρικό timeout που κάλεσε, ο πατέρας του, Σεμπάστιαν του έκανε χειρονομίες παροτρύνοντάς τον, να εγκαταλείψει το ματς!

Aγνόησε ο Ναδάλ τον πατέρα του

Ο Ισπανός είδε τις κινήσεις των ανθρώπων του, αλλά αποφάσισε να συνεχίσει τον αγώνα παρότι τραυματίας στους κοιλιακούς.

Τελικά μετά από 4 ώρες και 21 λεπτά λύγισε τον Φριτς με 3-6, 7-5, 3-6, 7-5, 7-6(10-4) και προκρίθηκε στον 8ο ημιτελικό της καριέρας του στο Wimbledon.

Aυτή ήταν η 19η νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις φέτος σε Grand Slam για τον Ναδαλ που είναι κάτοχος 22 τίτλων στα τέσσερα τουρνουά.

Θα μπορέσει ο Ναδάλ με Κύργιο;

Απέναντι στον Φριτς που δεν είχε χάσει σετ στη διοργάνωση και ο οποίος τον είχε νικήσει πριν από λίγους μήνες στον τελικό του Indian Wells ο 36χρονος Ισπανός έπαιξε σαφώς επηρεασμένος από τους πόνους που έγιναν εντονότεροι μετά το πρώτο σετ.

Έσφιξε όμως τα δόντια και συνέχισε. Ωστόσο μετά από την καταπόνηση των κοιλιακών του στο σημερινό ματς η συμμετοχή του στον ημιτελικό κόντρα στον Κύργιο κάθε άλλο παρά σίγουρη θα πρέπει να θεωρείται.

Δείτε τα highlights του αγώνα Ναδάλ – Φριτς 3-2