Wimbledon: Ο Νόβακ Τζόκοβιτς σταμάτησε τον Κύργιο κι ανέβηκε στον 7ο ουρανό

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε με 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3) τον Νικ Κύργιο και κατέκτησε τον 7ο τίτλο του στο Wimbledon, φτάνοντας ταυτόχρονα τα 21 τρόπαιά στο Grand Slam.

Ο Κύργιος είχε κερδίσει τις δυο συναντήσεις του με τον Τζόκοβιτς αλλά αυτό ήταν πριν από πέντε χρόνια, στο Ίντιαν Γουέλς και στο Ακαπούλκο. Και σε διαφορετική επιφάνεια.

Ο Τζόκοβιτς κέρδισε τον Κύργιο σε αυτό που θεωρείται το μεγάλο όπλο του: το σερβίς. Μπορεί ο Ελληνοαυστραλός να χτύπησε 30 άσους (έναντι 15) αλλά ο Τζόκοβιτς είχε σαφώς μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σερβίς.

Και βέβαια δεν έχει χαρακτηριστεί τυχαίο ως ένας από τους καλύτερους υποδοχείς στην ιστορία του τένις. Απέναντι στις βόμβες του Κύργιου κατάφερε όχι μόνο να βγει ζωντανός αλλα και να κάνει ζημιά με τις άμυνες του.

Μουδιασμένο ξεκίνημα Τζόκοβιτς

Το ματς κύλησε γρήγορα. Ένα μπρέικ στο 5ο γκέιμ το οποίο ήρθε από διπλό λάθος του Τζόκοβιτς ήταν αρκετό για να δώσει στον Κύργιο το πρώτο σετ με 6-4.

Ο Σέρβος πλήρωσε τον Ελληνοααυστραλό με το ίδιο νόμιαμα στο δεύτερο σετ. Ένα γρήγορο μπρέικ τον έβαλε οδηγό στο σετ και άντεξε στο τέλος στην επίθεση του Κύργιου σβήνοντας 4 μπρέικ πόιντ στο 9ο γκέιμ για κλείσει το σετ με 6-3.

Τα νεύρα του Κύργιου

To τρίτο σετ κύλησε με κυριαρχία των δυο τενιστών στα σέρβις γκέιμς τους. Αυτό μέχρι το 9ο γκέιμ που υπήρξε καταστροφικό για τον Κύργιο.

Αν και προηγήθηκε 40-0, έκανε συνεχόμενα λάθη, τον πιάσανε τα νεύρα του, τα έβαλε με έναν θεατή και έδωσε την ευκαιρία στο Σέρβο να κάνει μπρέικ. Στη συνέχεια σέρβιρε και κατέκτησε το σετ 6-4 με τη συμπλήρωση 2 ωρών.

Και στο τέλος νικά ο Νόλε

Το τέταρτο σετ είχε τη μορφή του τρίτου. Οι δυο τενίστες κρατώντας το σερβίς τους πήγαν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 6-6 και έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Σέρβος κυριάρχησε με 7-3 και πανηγύρισε τη νίκη ύστερα από αγώνα 3 ωρών.