ΣΑΚΚΑΡΗ - ΚΟΝΤΑΒΕΪΤ 2-0: Στον δεύτερο γύρο η Ελληνίδα, νίκη στην παρθενική εμφάνιση σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Η Μαρία Σάκκαρη συνδύασε τη πρώτη της παρουσία σε τουρνουά Ολυμπιακών Αγώνων με νίκη, αφού επικράτησε 2-0 (7-5, 6-2) σετ της Ανέτ Κονταβέιτ και προχωράει στον 2ο γύρο της διοργάνωσης.

Η Μαρία Σάκκαρη δε βρέθηκε στην καλύτερη μέρα που θα μπορούσε, όμως παρότι δεν είχε πρώτο σερβίς και έκανε αρκετά αβίαστα λάθη, επικράτησε της Ανέτ Κονταβέιτ με 2-0 σετ, σφραγίζοντας το εισιτήριό της για τον δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά. Χρειάστηκε να επιστρέψει στο 1ο σετ από το εις βάρος της 5-2, παίρνοντας τα επόμενα 5 γκέιμ, όμως στο 2ο διατήρησε το σερβίς της και επικράτησε με 6-2.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν αρκετά μέτριο όσον αφορά την ποιότητα, όμως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Η Σάκκαρη βρέθηκε πρώτη φορά σε Ολυμπιακό Τουρνουά και διαχειρίστηκε την πίεση, καθώς και την δύσκολη κλήρωση που της έκρυβε ο πρώτος γύρος. Βασίστηκαν αρκετά η μία στα λάθη της άλλης, με την Σάκκαρη να κλείνει τα δικά της στα 19, ενώ είχε 11 στα πρώτα 7 γκέιμ, καθαρίζοντας έτσι την πρόκριση σε 1 ώρα και 32 λεπτά.

Σπουδαία ανατροπή για την ψυχολογία της

Όποια κέρδιζε το πρώτο σετ, θα έπαιρνε και την απαραίτητη ώθηση στο πνευματικό κομμάτι. Οι δύο τενίστριες ξεκίνησαν με ένα «σφιχταγκάλιασμα» στο σκορ, κρατώντας το σερβίς τους μέχρι το 5ο γκέιμ του πρώτου σετ. Το πρώτο χτύπημα ήρθε από την Εσθονή, χωρίς να χρειαστεί να κάνει και πολλά. Εκμεταλλευόμενη ένα διπλό λάθος και κάποια αβίαστα της Σάκκαρη με το φόρχαντ, προηγήθηκε με μπρέικ, φτάνοντας μέχρι και το 5-2.

Παρόλα αυτά, ούτε η Κονταβέιτ έβρισκε με συνέπεια το πρώτο της σερβίς. Έπαιξε στο 1ο σετ με 50% περασμένα (17/34) και η Σάκκαρη απλά περίμενε τη στιγμή της. Είχε και η αντίπαλός της, την ώρα που σέρβιρε για το σετ, ένα γκέιμ με κενό απόδοσης και μαζεμένα αβίαστα λάθη, τα οποία και πλήρωσε.

Η ψαλίδα των αβίαστων λαθών έκλεισε. Μπορεί στο ξεκίνημα η Μαρία να έκανε σχεδόν μια δεκάδα παραπάνω, τα 8 της Κονταβέιτ ήρθαν μαζεμένα στο τέλος του σετ πληγώνοντας το παιχνίδι της. Έτσι, η Ελληνίδα επέστρεψε, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 5-5 και με νέο μπρέικ έφτασε να κλείσει το σετ στο 7-5.

Κυριάρχησε χωρίς τα λάθη

Η Ελληνίδα Νο14 του ταμπλό στο Τόκιο, είναι καλύτερη τενίστρια από την Ανέτ Κονταβέιτ. Όσα είδαμε στο πρώτο μισό του 1ου σετ, ήταν απόρροια του ρυθμού που έψαχνε η Σάκκαρη πίσω από τα χτυπήματά της.

Ούτε στο δεύτερο σετ βρήκε καθαρό πεδίο για να περάσει τους γουίνερ, που θα της έδιναν μεγαλύτερη άνεση στη διαχείριση του παιχνιδιού. Όμως από τη στιγμή που η Κονταβέιτ δεν έβρισκε πόντους από τα λάθη της, έχανε σταδιακά την επαφή με το σκορ.

Έβαλε περισσότερη πίεση με το φόρχαντ, πιέζοντας την Εσθονή στη βασική της γραμμή. Ήταν εκείνη που έκανε τα αβίαστα πλέον. Μάλιστα με ένα διπλό λάθος από το σερβίς της, ήρθε το μπρέικ στο 5ο γκέιμ του 2ου σετ.

Η Σάκκαρη έσωσε δύο μπρέικ πόιντ αμέσως μετά, όταν η Κονταβέιτ μπήκε μέσα από τη βασική γραμμή για να επιστρέψει τα σερβίς της. Η Εσθονή ρίσκαρε και πίεσε, όμως η Σάκκαρη άντεξε παρόλο που έπαιζε συνεχώς με 2ο σερβίς (μόλις 39% των πρώτων της έβαλε στο σετ).

Το φόρχαντ ανέβασε στροφές και το 2ο μπρέικ στο σετ, ήταν η σφραγίδα στην πρόκριση της Μαρίας Σάκκαρη στον 2ο γύρο.

Κρατάει την ψυχραιμία πίσω από το 2ο σερβίς

Στον επόμενο γύρο η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Στογιάνοβιτς, Νο90 της παγκόσμιας κατάταξης. Για να συνεχίσει όμως στο τουρνουά ενόψει της δύσκολης συνέχειας, χρειάζεται το σερβίς της που έχει μετατραπεί σε «όπλο» τον τελευυταίο 1,5 χρόνο.

Όπως επίσης και τα φλατ χτυπήματα εδάφους, που στερήθηκε σήμερα για αρκετά μεγάλο διάστημα λόγω των λαθών της. Είναι ένα σήμα κατατεθέν στο παιχνίδι της, ειδικότερα με την πίεση και την επιθετικότητα που θέλει να βγάλει στο κορτ.

Αν κρατάει κάτι, αυτό είναι το δεύτερο σερβίς και η ζημιά που κατάφερε να κάνει με το kick serve στην Κονταβέιτ. Με τα περασμένα πρώτα της να βρίσκονται στο πολύ φτωχό 46%, οι 21/33 πόντοι πίσω από το δεύτερο σερβίς.

Θα ξαναμπεί στο κορτ τη Δευτέρα, για να πετύχει το μίνιμουμ της πρόκρισης στον 3ο γύρο, κάτι που απέναντι στη Σέρβα αντίπαλό της, θα εξαρτηθεί καθαρά από τη δική της ρακέτα, όπως και σήμερα.