Μαρία Σάκκαρη: Αποκλείστηκε από την Πλίσκοβα και αποχαιρέτισε το Τορόντο

Η Μαρία Σάκκαρη, πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Καρολίνα Πλίσκοβα, ηττήθηκε με 2-1 σετ και αποχαιρέτισε το Canadian Open.

H Eλληνίδα τενίστρια έχασε με 2-1 σετ  (6-1, 6-7 (9), 6-3) σε έναν αγώνα που κράτησε  2 ώρες και 26 λεπτά, από την Τσέχα, στον τρίτο γύρο του Canadian Open και αποχαιρέτησε το 1000άρι τουρνουά του Τορόντο.

H Σάκκαρη με πολλές διακυμάνσεις στην απόδοσή της κατά τη διάρκεια του αγώνα, έχασε εύκολα το 1ο σετ, όπου η Πλίσκοβα προηγήθηκε με 5-0 και στη συνέχεια έκλεισε το σετ με 6-1, για το 1-0. Η Τσέχα συνέχισε με την ίδια φόρα και στο δεύτερο σετ κάνοντας break, όμως μετά το 4-2 , η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα με το πρώτο της break στο ματς.

Στο tie break βρήκε τον τρόπο να σβήσει δύο matchpoint της Πλίσκοβα και κατέκτησε το σετ με 7-6 (9). Στο τρίτο σετ, η Πλίσκοβα επανήλθε και πήρε προβάδισμα με 5-1. Η Σάκκαρη αντέδρασε και μείωσε σε 5-3, αλλά η Τσέχα ήταν αυτή που κατέκτησε το σετ (6-3) και τον αγώνα.

Με αυτόν τον τρόπο, η Καρολίνα Πλίσκοβα, Νο 14 της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν αυτή που προκρίθηκε στα προημιτελικά του National Bank Open, όπου θα συναντήσει μια εκ των Μπιάνκα Αντρέσκου και Κίκγουεν Ζενγκ.