Σάκκαρη - Μαρία 2-1: Στο τέλος «μίλησε» η κλάση

Η Μαρία Σάκκαρη λύγισε 2-1 σετ την Γερμανίδα Tατιάνα Μαρία στον πρώτο γύρο του U.S Open που γίνεται στη Νέα Υόρκη.

Από το 2010 πρώτη φορά δυο τενίστριες βρίσκονταν αντίπαλες σε τρία τουρνουά του Grand Slam μέσα στην ίδια χρονιά. Η Σάκκαρη είχε κερδίσει στο Australian Open και η Μαρία στο Wimbledon.

Τις δυο τενίστριες χώριζαν 82 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη αλλά αυτή η διαφορά κάθε άλλο παρά φάνηκε στην αρχή στο κορτ του Φλάσιν Μέντοου. Στο τέλος μίλησε η κλάση της Σάκκαρη που έφτασε στη νίκη με 6-4, 3-6, 6-0.

Κακό ξεκίνημα, τρομερό φίνις για τη Σάκκαρη στο 1ο σετ

Η Σάκκαρη έκανε κάκιστο ξεκίνημα. Πριν συμπληρωθούν καν 10 λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0. Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς με τη Μαρία να έχει 9 αβίαστα λάθη και τη Γερμανίδα κανένα.

Η πρώτη αντίδραση της Σάκκαρη ήρθε στο 4ο γκέιμ το οποίο κέρδισε καθαρά και παρέμεινε ζωντανή στο σετ. Όμως η 35χρονη παρέμεινε δυνατή στο σερβίς (είχε ήδη δυο άσους) και άνοιξε ξανά την ψαλίδα (4-1).

Η Σάκκαρη βρήκε το καλό σερβίς της στο 6ο γκέιμ, έφτασε κι αυτή τους 2 άσους και μείωσε σε 4-2 με τη συμπλήρωση του 20λεπτου. H τώρα η ποτέ; Μπήκε δυνατά στο επόμενο γκέιμ, χτύπησε τον έναν γουίνερ μετά τον άλλο και κατάφερε να πάρει πίσω το μπρέικ (4-3). Στη συνέχεια έφερε το σετ σε ισορροπία (4-4).

Η αντεπίθεση της Μαρίας συνεχίστηκε. Σε ένα θρίλερ γκέιμ, όπου είχε 4 μπρέικ πόιντ, αξιοποίησε το πέμπτο όταν η Γερμανίδα υπέπεσε σε διπλό λάθος στο σερβίς και πήρε κεφάλι στο σετ (4-5). Αν και βρέθηκε στο 15-40 κατάφερε να πάρει και το 10ο γκέιμ και με ένα σερί 5-0 να γυρίσει τούμπα το σετ (4-6).

Η Τατιάνα Μαρία κυρίαρχος στο 2ο σετ

Η Σάκκαρη μπήκε στο δεύτερο σετ όπως στο πρώτο με αποτέλεσμα να βρεθεί στην ίδια δυσάρεστη θέση (0-3). Έστω με δυσκολία πήρε το δεύτερο σέρβις γκέιμ της και μείωσε σε 1-3. Έφτασε τους 17 γουίνερ αλλά από την άλλη είχε και 26 αβίαστα λάθη.

Η Τατιάνα σέρβιρε καλά (είχε ήδη 5 άσους) και χάρις σε αυτό το όπλο προηγήθηκε 1-4.  Ως αυτό το σημείο η εξέλιξη του δεύτερου σετ ήταν πανομοιότυπη με του πρώτου. Η Μαρία κράτησε το σερβίς της και μείωσε 2-4. Όμως λίγο αργότερα, με  το 29ο αβίαστο λάθος της, έπεσε στην τρύπα του 2-5.

Αγχωμένη η Σάκκαρη αντιμετώπισε ένα σετ πόιντ. Κατάφερε να το σβήσει με άσο και να κρατηθεί ζωντανή στο σετ (3-5). Η Γερμανίδα όμως είχε την τελευταία λέξη στο σετ. Σερβίροντας καλά πήρε στα γρήγορα το επόμενο γκέιμ και με 3-6 έφερε το ματς σε ισορροπία ύστερα από 1 ώρα και 26 λεπτά.

Σίφουνας Σάκκαρη στο 3ο σετ

Για πρώτη φορά η Μαρία μπήκε με το δεξί στο τρίτο σετ (1-0). Ένας άσος (ο 5ος) ήταν ό,τι έπρεπε για να τονώσει την αυτοπεποίθησή της. Από την άλλη, η Τατιάνα φάνηκε να μένει από ενέργεια. Με ευάλωτο σερβίς έγινε εύκολη λεία στο δεύτερο γκέιμ και η Σάκκαρη ξέφυγε με 2-0.

Το ποτάμι δεν γύριζε πια πίσω. Με απανωτούς γουίνερ (σύνολο 26) η Σάκκαρη έκανε  με συνοπτικές το 3-0. Και στα επόμενα λεπτά ολοκλήρωσε τη νίκη της φιλοδωρώντας με ένα μεγαλοπρεπές κουλούρι την αντίπαλό της (6-0) στο τρίτο σετ.

Η Σάκκαρη στον 2ο γύρο του US Open θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης  Νταϊάν Παρί (Νο 74) – Ξιγιού Γουάνγκ (Νο 75).