Τσιτσιπάς - Γκαλάν 1-3: Άντε πάλι τα ίδια! O Στέφανος αποκλείστηκε από το νο 94 του κόσμου στο US OPEN

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν απλά απογοητευτικός στην πρεμιέρα του στο US Open, έχασε σετ ακόμη και με… 6-0 (!) από το νούμερο 94 του κόσμου, Ντάνιελ Γκαλάν, και με ήττα-σοκ 3-1 αποχαιρέτησε πρόωρα τα αμερικανικά κορτ!

Ο Έλληνας τενίστας και Νο 4 στον κόσμο, βρέθηκε σε μία πολύ κακή βραδιά και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ (6-0, 6-1, 3-6, 7-5) σε 2 ώρες και 48 λεπτά από τον Κολομβιανό (Νο 94), που έπαιξε για 1η φορά στο κυρίως ταμπλό του US Open, πανηγυρίζοντας την πρώτη Top 10 και Top 5 νίκη της καριέρας του. Ο αποκλεισμός του Τσιτσιπά από τον 1ο γύρο, συνιστά μία από εκπλήξεις της διοργάνωσης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πραγματοποίησε πολύ κακό ξεκίνημα στο «Louis Armstrong Stadium», χάνοντας  11 games στη σειρά, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 0-6, 0-5, μέσα στα πρώτα 50 λεπτά του αγώνα.

Στο 3ο σετ η εικόνα άλλαξε άρδην, με τον Έλληνα τενίστα να παίρνει προβάδισμα με 3-0. Παράλληλα, οδήγησε τον αντίπαλό του σε λάθη και κατέκτησε το σετ με 6-3.

Το 4ο σετ, ξεκίνησε με break από τον Τσιτσιπά και 2-0, αλλά ο Γκαλάν κατάφερε να κάνει το break στο όγδοο game για να φέρει το σετ στα ίσα στο 4-4. Ο Στέφανος έκανε πέντε matchpoints στο δέκατο game, στη συνέχεια έχασε εκείνος διπλό break point για να κάνει το break και ο Γκαλάν κατέκτησε στη συνέχεια το σετ και το ματς.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε μόνο ένα game σε δύο σετ, στην καριέρα του. Ο Κολομβιανός τενίστας θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Τζόρνταν Τόμσον στη συνέχεια.