ΤΕΝΙΣ: Στον τελικό ο Ζβέρεφ, απέκλεισε τον Τζόκοβιτς

Με εκπληκτικό τένις από τα μέσα του δευτέρου σετ και έπειτα, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ πήρε την πρόκριση στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά του Τόκιο, αφήνοντας εκτός τελικού τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Κάρεν Χατσάνοφ

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ πέτυχε αυτό που φάνταζε ακατόρθωτο. Κέρδισε 2-1 σετ τον Νόβακ Τζόκοβιτς και του στέρησε το δικαίωμα να διεκδικήσει αυτό που του λείπει τόσο πολύ στην καριέρα του, το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μαζί του έβαλε στοπ στα όνειρα για το golden slam, να κατακτήσει δηλαδή τα τέσσερα σλαμ και το Ολυμπιακό μετάλλιο την ίδια σεζόν.

Για τον Σέρβο όλα φάνταζαν ιδανικά μέχρι τα μέσα του δευτέρου σετ. Κέρδισε 6-1 το πρώτο, πληγώνοντας με τις επιστροφές του τον Ζβέρεφ, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε κατακτήσει λιγότερους από τους μισούς πόντους που παίχτηκαν στο σερβίς του, μόλις 7/15.

Ο Νόλε πήρε προβάδισμα με μπρέικ και στο επόμενο σετ με μπρέικ, αλλά κάπου εκεί γύρισε ανάποδα ο ημιτελικός. Ο Σέρβος είχε δεχθεί μόλις ένα μπρέικ σε όλο το τουρνουά, αλλά στο συγκεκριμένο σετ ο Ζβέρεφ του έκανε δύο. Βρήκε τρόπο να χτυπήσει με επιθετικές επιστροφές στο δεύτερο σερβίς του Τζόκοβιτς, φτάνοντας στην κατάκτηση των τεσσάρων επόμενων γκέιμ, κλείνοντας το σετ στο 6-3.

Στο τρίτο σετ ο Γερμανός ήταν πραγματικά αμείλικτος. Κυριάρχησε από το σερβίς, ενώ έβγαλε 16 γουίνερ σε διάστημα μόλις 7 γκέιμ. Κέρδισε τους 13/20 πόντους στο πρώτο του σερβίς, την ώρα που ο Νόλε έβαζε πρώτα στο κορτ μόλις στο 50% και στα δεύτερα σερβίς του αντιμετώπιζε πρόβλημα, με τις ορμητικές επιστροφές του Γερμανού.

Ο Ζβέρεφ έκανε 3! μπρέικ, κατέκτησε με 6-1 το σετ και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό με 2-1 και σπουδαία ανατροπή… Εκεί θα βρει τον Ρώσο Χατσάνοφ.

Με όπλο το σερβίς ο Ρώσος

O Κάρεν Χατσάνοφ πήρε το πρώτο, χρονικά, από τα δύο εισιτήρια για τον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά στο τένις. Ο Ρώσος επικράτησε με 6-3, 6-3 του Πάμπλο Καρένιο Μπούστα σε 80 λεπτά αγώνα, βασιζόμενος στο σερβίς του. Ο Ρώσος δε δέχτηκε ούτε ένα μπρέικ, άλλωστε ο Μπούστα είχε μόλις μία ευκαιρία. Κέρδισε 26/28 πόντους πίσω από το πρώτο του σερβίς και πέρασε συνολικά 28 γουίνερς, οι 15 εξ’ αυτών από το βαρύ του φόρχαντ και οι 10 με άσους.

Ο Πάμπλο Καρένιο Μπούστα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να διαχειριστεί την ορμητικότητα του Χατσάνοφ, μένοντας διαρκώς σε ρόλο αντίδρασης. Τελείωσε τον ημιτελικό με 16 γουίνερ για 15 αβίαστα. Δεν μπορούσε να πιαστεί ούτε από το σερβίς του, αφού τα περασμένα του πρώτα έμειναν στο πενιχρό 58%.

Με τον Ζβέρεφ, ο Χατσάνοφ έχει αγωνιστεί 4 φορές στο παρελθόν και οι νίκες είναι μοιρασμένες. Το σπουδαιότερο παιχνίδι που είχαν παίξει, μέχρι τον τελικό στο Τόκιο, ήταν αυτό στον γύρο των 16 του Roland Garros το 2018, με τον Γερμανό να επικρατεί στα 5 σετ.