Laver Cup: Περίπατος Τσιτσιπά με τον... πελάτη Σβάρτσμαν και 2-0 η Ευρώπη

ΑΠΕ-ΕΡΑ

O Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν… άπαιχτος στο παιχνίδι του με τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν νίκησε με 6-2, 6-1 και έδωσε στην Ευρώπη προβάδισμα δύο πόντων στην αναμέτρηση με την μικτή κόσμου για το Laver Cup.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του στο Laver Cup (Ευρώπη vs Υπόλοιπος κόσμος) με αντίπαλο τον Αργεντινό Ντιέγκο Σβάρτσμαν.

Ο Έλληνας τενίστας μάλλον… κομπλάρει τον Αργεντινό, αφού ακόμα και στις στιγμές που ο Στεφ δεν έπαιζε καλά, βασικά στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, δεν μπόρεσε να τον κοντράρει.

Ο Τσιτσιπάς νίκησε για τρίτη συνεχόμενη φορά τον Σβάρτσμαν με  6-2, 6-1 και έβαλε την Ευρώπη μπροστά στο σκορ με 2-0, καθώς είχε προηγηθεί η νίκη του Κάσπερ Ρούουντ επί του Τζακ Σοκ με 6-5, 5-7, 10-7.

«Είχα υπομονή και πίστη στο πλάνο μου και κέρδισα. Κράτησα τη συγκέντρωσή μου ακόμα και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, που δεν ξεκίνησα καλά.

Είναι υπέροχο να είσαι μέλος αυτής της ομάδας. Λειτουργούμε ανταγωνιστικά όλη τη σεζόν, αλλά εδώ είμαστε ένα, ανταλλάσσουμε απόψεις και συμβουλεύουμε ο ένας τον άλλον στην τακτική », είπε ο Στέφανος, που συμμετέχει για τρίτη φορά σε Laver Cup στο Λονδίνο.

Στις 11 το βράδι (Eurosport 1) οι φίλοι του τένις θα έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν τον Ρότζερ Φέντερερ να παίζει στο διπλό με παρτενέρ τον Ράφα Ναδάλ, στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι της καριέρας του.