Τσιτσιπάς -Τιαφό 1-2: Η ήττα του Στεφ χάρισε στη Μικτή Κόσμου το πρώτο της Laver Cup

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Φράνσις Τιαφό με 6-1, 6-7(11), 8-10 και η μικτή Κόσμου κατέκτησε για πρώτη φορά το Laver Cup.

Ο Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ με τις δύο νίκες του σε μόνο (επί του Τζόκοβιτς) και διπλό (με τον Σοκ απέναντι στο ζευγάρι Μπερετίνι/Μάρεϊ) έδωσε στη μικτή Κόσμου το προβάδισμα με 10-8 στην αναμέτρηση με την Ευρώπη για το Laver Cup.

Επομένως, το βάρος που έπεσε στους ώμους του Στέφανου Τσιτσιπά ήταν μεγάλο στην αναμέτρηση με τον Φράνσις Τιαφό στην O2 Arena στο Λονδίνο. Απέναντι στον άνθρωπο, μάλιστα, που τον έθεσε νοκ-άουτ στον 1ο γύρο του Wimbledon το 2021.

Ο Στεφ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, πήρε το πρώτο σετ με 6-1, αλλά έχασε το δραματικό και… αγχωτικό τάι-μπρέικ με 13-11 (αν και είχε τρία ματς-μπολ) στο δεύτερο σετ για να ισοφαρίσει ο Τιαφό, που βρήκε δύο απίστευτους winners στο 11-11, σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, που είχε τη μορφή τάι-μπρέικ (στους 10 πόντους), ο Τιαφό συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, έβγαζε απίστευτες άμυνες και winners, το πήρε με 10-8 και χάρισε στη μικτή Κόσμου το πρώτο της Laver Cup.