Mαρία Σάκκαρη: Έκανε τα εύκολα δύσκολα στην πρεμιέρα της στην Πάρμα

amna-epa

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με ανατροπή 2-1 την Καταρίνα Μπάιντλ Κοζλόβα στην πρεμιέρα της στο τουρνουά της Πάρμα

Απέναντι στο Νο 124 κόσμου η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 1 του ταμπλό, έκανε κακό ξεκίνημα και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μετά το πρώτο σετ το οποίο έχασε στο τάι-μπρέικ με 7-2. Είχε εξ αρχής πρόβλημα με το σερβίς της.

Στη συνέχεια μετρίασε τα λάθη της και έφερε το ματς σε ισορροπία κατακτώντας εύκολα το δεύτερο σετ με 6-2. Στο τρίτο μπήκε δυνατά, πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ κι έφτασε να προηγείται με 4-1. Η Μπάιντλ μείωσε σε 4-3  αλλά μέχρι εκεί. Η Μαρία με δυο απανωτά κερδισμένα γκέιμ κατέκτησε το τελικό σετ 6-3 κι έφτασε στη νίκη σχεδόν μετά από τρίωρο αγώνα!

Πήρε έτσι την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της συνάντησης Αράντσα Ρους (Ολλανδία) – Πάνα Ουντβάρντι (Ουγγαρία).