Στέφανος Τσιτσιπάς: Άνετη πρόκριση στους «16» του Astana Open

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε άνετα την πρόκριση στους «16» του Astana Open, επικρατώντας με 2-0 σετ του Καζάκου, Μιχαήλ Κουκούσκιν.

O Στέφανος Τσιτσιπάς, προκρίθηκε με άνεση στον 2ο γύρο του διεθνούς τουρνουά ATP 500, που διεξάγεται στην Αστάνα του Καζακστάν. Ο Έλληνας πρωταθλητής και Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε του «οικοδεσπότη», Μιχαήλ Κουκούσκιν και Νο 221, με 6-3, 6-4, σε 83 λεπτά.

Στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς έκανε νωρίς το μπρέϊκ που χρειαζόταν και αφού προηγήθηκε με 2-0, κράτησε το σερβίς του κι έφθασε άνετα στο 6-3, μετά από 34 λεπτά αγώνα. Η εικόνα του αγώνα, άλλαξε στο 2ο σετ, καθώς τόσο ο Έλληνας τενίστας, όσο και ο Καζάκος, διατήρησαν το σερβίς τους μέχρι το 3-3, όταν ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ, απέκτησε προβάδισμα με 4-3 και μετά από 48 λεπτά, πήρε την νίκη με 6-4.

Eπόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά, ο νικητής του ζευγαριού Αλεξάντερ Σεβτσένκο και Λούκα Νάρντι.