Στέφανος Τσιτσιπάς: Τεράστια πρόκριση! «Καθάρισε» τον Ρούμπλεφ και πάει για τον τίτλο στο Open της Αστάνα

Twitter (@atptour)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ο μεγάλος νικητής στον ημιτελικό κόντρα στον Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-1 σετ και πήρε τεράστια πρόκριση με ανατροπή. Με έναν εκ των Τζόκοβιτς – Μεντβέντεφ τον τελικό του τουρνούα της Αστάνα.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα στο Νο 6 και το Νο 9 της παγκόσμιας κατάταξης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 σετ (4-6, 6-4, 6-3), του Αντρέι Ρούμπλεφ, σε 2 ώρες και 7 λεπτά, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Open της Αστάνα, την Κυριακή (9/10). Εκεί θα συναντήσει έναν εκ των Τζόκοβιτς – Μεντβέντεφ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον 10ο τίτλο στην καριέρα του και 3ο μέσα στο 2022, μετά το Masters του Μόντε Κάρλο και τη Μαγιόρκα.

Ο Ρώσος ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα, με break κόντρα στον Τσιτσιπά.

Ο Τσιτσιπάς αντέδρασε και χάρισε ένα απίθανο highlight πετυχαίνοντας τρομερό πόντο.

Ωστόσο, το πρώτο σετ κατέληξε στον Ρούμπλεφ, με τον Ρώσο να σβήνει τα break points του Τσιτσιπά.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς προσπάθησε ν’ αντιδράσει και βελτιώνοντας αισθητά την απόδοση του, κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του. Μάλιστα, στο όγδοο γκέιμ, έφθασε κοντά στο break, όμως με δύο διαδοχικούς πόντους, ο Ρούμπλεφ, ισοφάρισε σε 4-4. Διατηρώντας την ψυχραιμία και την στοχοπροσήλωση του, ο Έλληνας πρωταθλητής, προηγήθηκε με 5-4 και «σπάζοντας» το σερβίς του Ρώσου αντιπάλου του, πήρε το σετ με 6-4, μετά από 45 λεπτά.

Στο 3ο σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας με ωριμότητα και κατάθεση ψυχής έφτασε στην τεράστια νίκη επί του Ρώσου. Ο Τσιτσιπάς ήταν «τέρας ψυχραιμίας» και αφού κατάφερε να επιβάλει τον τρόπο παιχνιδιού του, «έσπασε» το σερβίς του Ρούμπλεφ στο όγδοο γκέϊμ. Προηγούμενος πλέον με 5-3, σέρβιρε για την νίκη και τα κατάφερε με 6-3, μετά από 38 λεπτά.