Τσιτσιπάς - Τσόριτς 1-2: Τα αβίαστα λάθη έφεραν τον αποκλεισμό

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ήττα από τον Κροάτη Τσόριτς με 6-4, 4-6, 6-7 για τον Στέφανο Τσιτσιπά και αποκλεισμός από τα προημιτελικά στο ATP500 της Βιέννης

Άλλη μια ήττα  από τον Κροάτη Μπόρνα Τσόριτς (Νο 27), τρίτη στις τρεις τελευταίες συναντήσεις τους, γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο 500άρι τουρνουά της Βιέννης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, έχασε  με 6-4, 4-6, 6-7(4) και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά, χάνοντας ένα δικό του παιχνίδι.

Μάλιστα, για άλλη μια φορά π Τσιτσιπάς δέχτηκε παρατήρηση από τον διαιτητή, να μη συζητά με τον πατέρα του και προπονητή του Απόστολο, ενώ είχε και μια πτώση που προκάλεσε αιμορραγία στο χέρι του.

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει μπρέικ στο 5-4 και να κλείσει το πρώτο σετ στην έβδομη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.

Στο δεύτερο σετ  έκανε μπρέικ στο 1-0, αλλά ο Κροάτης το πήρε πίσω και ισοφάρισε σε 2-2. Ο Έλληνας τενίστας έφτασε κοντά στο 4-2, αλλά ο Τσόριτς άντεξε και ύστερα από ένα άτσαλο χτύπημα του Τσιτσιπά με τη στεφάνη της ρακέτας, έκανε αυτός δεύτερος μπρέικ και προηγήθηκε με 5-4. Με καλό σερβίς ο Τσόριτς έκλεισε το σετ με love game (6-4).

Η απώλεια του σετ έριξε την ψυχολογία του Τσιτσιπά, που υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη και στο 2-2 δέχτηκε το μπρέικ. Ο Τσόριτς έχασε τεράστια ευκαιρία να «αγκαλιάσει» τη νίκη όταν προηγήθηκε με 40-0, αλλά με τη σειρά του έκανε πολλά λάθη και έδωσε πίσω το μπρέικ (3-3). Κανείς δεν είχε άλλη απώλειες και το ματς οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ.

Ύστερα από ένα μίνι-μπρέικ στο 2-2 (λάθος Τσιτσιπά), ο Κροάτης βρέθηκε να προηγείται με 5-2 και κράτησε μέχρι το τέλος για το 7-4 και 2-1 στα σετ.