Τσιτσιπάς - Πολ 2-0: Στα ημιτελικά του Paris Masters o Στέφανος, συναντά τον Τζόκοβιτς!

AMNA/EPA

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Paris Masters επικρατώντας με 2-0 σετ του Αμερικανού Τόμι Πολ και τώρα τον περιμένει ο Νόβακ Τζόκοβιτς με φόντο τον μεγάλο τελικό.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-0  σετ (6-2, 6-4) σε 76 λεπτά τον Τόμι Πολ και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Paris Masters. Το Σάββατο (4/11) ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, με φόντο τον μεγάλο τελικό.

Oι δύο τενίστες, τέθηκαν αντιμέτωποι στο Μπερσί, στα προημιτελικά της διοργάνωσης, στην 3η συνάντησή τους στο Tour. Ο Έλληνας πρωταθλητής, είχε κερδίσει με straight sets και τις προηγούμενες δυο αναμετρήσεις, το 2019 στην Ουάσιγκτον και το 2021 στη Λυών.

Στην αρχή του πρώτου σετ, ο Τσιτσιπάς κράτησε άνετα το σερβίς του και πήρε προβάδισμα κατακτώντας  τρία σερί games. Ο Πολ κράτησε το σερβίς του και πήρε το πρώτο game στο σετ, μειώνοντας σε 3-1. Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς έσβησε ένα break point του Αμερικανού και με πέντε σερί πόντους πήρε το game και διεύρυνε τη διαφορά σε 4-1. Ο Πολ μείωσε σε 4-2, o Tσιτσιπάς πήρε το επόμενο game και στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκε τα δύο διπλά λάθη του Αμερικανού, έκανε τρίτο break και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο game και στο δεύτερο σετ. Ο Πολ ισοφάρισε σε 40-40, όμως ο Έλληνας πρωταθλητής εκμεταλλεύτηκε το game point του και έκανε το 1-0. Ο Αμερικανός ήταν ο νικητής του δεύτερου game για το 1-1, κλείνοντας με winner στην ευθεία. Παρά την πίεση του Πολ, ο Στέφανος κράτησε το service του και πήρε εκ νέου προβάδισμα με 2-1. Ακολούθησε το 2-2 του Αμερικανού, με τον Τσιτσιπά να μη σημειώνει πόντο για πρώτη φορά στο ματς, αλλά πήρε το επόμενο game, κλείνοντας με  μεγάλο service (3-2). Ωστόσο ο Πολ έκανε ισοφάρισε εύκολα σε 3-3 και πάλι χωρίς πόντο από τον Έλληνα πρωταθλητή. Εξίσου εύκολα όμως και ο Τσιτσιπάς πήρε ξανά προβάδισμα (4-3), με love game, για να ισοφαρίσει και πάλι ο Αμερικανός σε 4-4 με άσσο, αλλά πήρε τα δύο επόμενα game και το σετ.