Τσιτσιπάς - Τζόκοβιτς 1-2: Μαχητής ο Στέφανος «έπεσε» στο τάι-μπρέικ

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Παρά το κάκιστο πρώτο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνήλθε ισοφάρισε τον Νόβακ Τζόκοβιτς, αλλά λύγισε το τάι-μπρέικ και αποκλείστηκε από τον τελικό του Rolex Paris Masters.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Παρίσι έκανε ίσως το καλύτερο φετινό του τουρνουά. Έφτασε στα ημιτελικά χωρίς να δεχτεί καν μπρέικ και εκεί στο τελευταίο βήμα πριν από τον τελικό «λύγισε» από τον τεράστιο Νόβακ Τζόκοβιτς με σκορ 2-6, 6-3, 6-7(4).

Στον κυριακάτικο τελικό (16:00) ο Νόλε θα συναντήσει τον Δανό Χόλγκερ Ρούνε.

Από ένα σετ και 1-1

Ο Σέρβος προερχόταν από σερί έξι νικών κόντρα στον Στέφανο και αυτό το προβάδισμα του έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ στο πρώτο σετ, καθώς ο Έλληνας τενίστας φαινόταν νωθρός, έκανε πολλά αβίαστα λάθη και παραδόθηκε στο παιχνίδι του Σέρβου που τον πίεζε συνεχώς στο backhand του.

Ο Τσιτσιπάς δέχτηκε το πρώτο του μπρέικ στο τουρνουά στο 3-2 του πρώτου σετ, όταν ο Νόλε βρήκε ένα ωραίο πέρασμα με το backhand και ο Στέφανος έστειλε το βολέ στο φιλέ.

Με άλλο ένα love game ο Σέρβος έφτασε στο 5-2 και με αλεπάλληλα λάθη (ακόμα και double fault), του Τσιτσιπά έκλεισε το σετ με 6-2 σε μόλις 31′.

Ύστερα από πέντε σερί χαμένα γκέιμ, ο Τσιτσιπάς ανέβασε την απόδοσή του, ισοφάρισε σε 1-1 στο δεύτερο σετ και προσπάθησε να ξεσηκώσει την εξέδρα για να ξεκινήσει την αντεπίθεσή του, αλλά η επανάσταση κράτησε μέχρι το 30-30 στο σερβίς του Τζόκοβιτς, που πήρε τους δύο επόμενους πόντους για το 2-1.

Ό,τι δεν κατάφερε στην πρώτη του σοβαρή προσπάθεια για μπρέικ ο Στέφανος, το πέτυχε με τη δεύτερη, με αποτέλεσμα να πάρει με καλές επιστροφές το προβάδισμα με 3-2.

Με ανεβασμένα ψυχολογία ο Στεφ έβγαλε τρεις άσους για το 4-2, πέτυχε νέο μπρέικ στο 5-3 και πήρε το σετ με 6-3 σε 42 λεπτά.

Το δραματικό τρίτο σετ

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς απειλήθηκε με μπρέικ στο 1-1, αλλά με καλά σερβίς και κερδίζοντας ένα ράλι γύρισε από το 15-40 για να πάρει προβάδισμα με 2-1.

Η κατάσταση έμεινε αμετάβλητη μέχρι το 4-4, όταν και πάλι ο Στέφανος βρέθηκε πίσω με 15-40 στο δικό του σερβίς. Ένα καταπληκτικό σερβίς, ένα κερδισμένο ράλι σε τεντωμένο σχοινί, άλλο ένα drop shot (που συνήθως δεν τα καταφέρνει) και ένα άπιαστο σερβίς, τον έφεραν μπροστά με 5-4. Ίσως το καλύτερο γκέιμ του Έλληνα τενίστα στον αγώνα.

Με τους δύο παίκτες να έχουν καλό σερβίς το ματς οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος βρήκε μίνι-μπρέικ στο 3-3, αλλά ο Νόλε πήρε άμεσα δύο πόντους στο σερβίς του Έλληνα. Ο Σέρβος κέρδισε έναν επικό πόντο (με φιλέ του Στέφανου) για το 6-4 και πήρε το ματς με 7-6(4) με σμας.