Τσιτσιπάς - Τζόκοβιτς 0-2: Ένα μπρέικ με το «καλημέρα» έφερε την ήττα

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ο Τσιτσιπάς έχασε από τον Τζόκοβιτς με με 6-4, 7-6(4) και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κλείσει τη χρονιά στο Νο 1, αλλά συνεχίζει να ελπίζει για την πρόκριση στα ημιτελικά των ATP World Finals στο Τορίνο.

Το πεπρωμένο στις αναμετρήσεις τους με τον Νόβακ Τζόκοβιτς φυγείν αδύνατον για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Σέρβος νίκησε για άλλη μια φορά, ένατη συνεχόμενη, τον Έλληνα με 6-4, 7-6(4) και του στέρησε τη δυνατότητα να βρεθεί στο Νο 1 στο τέλος της χρονιάς.

Ο Νόλε βρήκε τον Τσιτσιπά μουδιασμένο στο ξεκίνημα και ξεκίνησε με μπρέικ, που του έδωσε το πρώτο σετ. Στο δεύτερο ουδείς λύγισε, το ματς οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ, όπου ένα σερί 4-0 έδωσε στον Τζόκοβιτς το προβάδσμα και τη νίκη στο πρώτο ματς των αντιπάλων στους ATP World Finals στο Τορίνο.

Ο Τσιτσιπάς ελπίζει ακόμα για την πρόκριση στα ημιτελικά, αλλά έχασε το Νο 1. Επόμενος αντίπαλός του, ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Η εξέλιξη του ματς

Ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε με μπρέικ στο σερβίς του Στέφανου και love service game για να προηγηθεί με 2-0.

Ο Σέρβος έφτασε εύκολα στο 3-1 εκμεταλλευόμενος τη νευρικότητα του αντιπάλου του, που είχε υποπέσει ήδη σε αυτό το χρονικό σημείο σε 7 αβίαστα λάθη.

Στο 3-2, ο Τσιτσιπάς έφτασε στο 30-30 και προσπάθησε να βάλει το κοινό στην εξίσωση, αλλά ο Σέρβος βρήκε δύο πόντους και κράτησε το σερβίς του για το 4-2.

Και οι δύο δεν απειλήθηκαν στο σερβίς τους για να γίνει το σκορ γρήγορα-γρήγορα 5-4. Στο αποφασιστικό γκέιμ, όμως, ο Τζόκοβιτς ήταν και πάλι σίγουρος στα χτύπηματά του και έκλεισε το σετ στο 6-4.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε χωρίς να δεχτεί μπρέικ αυτή τη φορά και πήρε άμεσα το πάνω χέρι (1-0).

Με το σκορ στο 2-1 ο Τσιτσιπάς βρήκε το πρώτο μπρέικ-πόιντ, αλλά με σμας ο Τζόκοβιτς το έσωσε και ισοφάρισε σε 2-2.

Νέα προσπάθεια για μπρέικ του Τσιτσιπά στο 4-3, όταν προηγήθηκε με 30-15, δεν στέφθηκε με επιτυχία και το ματς οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ.

Στο 2-1 ο Τζόκοβιτς βρήκε ένα απίστευτο backhand και πήρε το προβάδισμα με δύο πόντους, και αμέσως μετά ένα άουτ του Στέφανου έφερε τον Σέρβο στο 4-1.

Ο Τσιτσιπάς πήρε το μόνο το ένα πίσω και έχασε με 7-4 και με 2-0 σετ το ματς.