ΑΤP Finals: Αλύγιστος Τσιτσιπάς νίκησε (2-1) σε τιτανομαχία τον Μεντβέντεφ

amna-epa

Ύστερα από τιτανομαχία ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-1 σετ τον Nτανίλ Μεντβέντεφ και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι για τα ημιτελικά των ATP Finals.

Ο Τσιτσιπάς έχασε τρία ματς-πόιντ στο δεύτερο σετ αλλά κράτησε την ψυχραιμία του και λύγισε τον Μεντβέντεφ με 6-3, 6-7 (11), 7-6 (1) ύστερα από 2 ώρες και 21 λεπτά.

Aυτή τη φορά ο Στέφανος δεν μπήκε χαλαρά στο ματς. Αντίθετα ήταν πολύ συγκεντρωμένος, σέρβιρε πολύ καλά και ήταν σταθερός στα ρετούρ του. Το αποτέλεσμα ήταν να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ (3-0).

Ο Ρώσος περιόρισε τα αβίαστα λάθη του, διάβασε καλύτερα το παιχνίδι του Τσιτσιπά αλλά δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το εξαιρετικό σερβίς του και τα συχνά ανεβάσματα στο φιλέ. Έτσι το σετ πήγε σε 35 λεπτά στην πλευρά του Έλληνα πρωταθλητή με 6-3.

Ο Στέφανος συνέχισε την επιθετική τακτική και στο δεύτερο σετ. Με συχνότερα μάλιστα ανεβάσματα στο φιλέ. Αλλά και ο Μεντβέντεφ βελτίωσε τα ποσοστά του στο σερβίς, άρχισε να χτυπά άσους και το ματς έγινε… ντέρμπι.

Κερδίζοντας ο καθένας το σέρβις γκέιμ του το ματς έφτασε στο 6-6 και οι δυο τενίστες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς που βρέθηκε πίσω 1-4  έκανε ανατροπή και έφτασε σε ματς πόιντ (6-5).

Στη συνέχεια έσωσε ένα σετ πόιντ (7-7) κι έφτασε σε δεύτερο ματς-πόιντ (8-7) το οποίο εξουδετέρωσε ο Ρώσος με άνοδο στο φιλέ! (8-8). Ο Στέφανος έσβησε δεύτερο σετ-πόιντ (9-9) και έχτισε τρίτο ματς πόιντ που κι αυτό χάθηκε (10-10). Τελικά ο Μεντβέντεφ κατέκτησε το σετ με 13-11.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο σετ. Μπροστά ο Τσιτσιπάς που σέρβιρε πρώτος, απαντούσε ο Μεντβέντεφ. Ώσπου στο αποφασιστικό έβδομο γκέιμ ο Ρώσος έκανε μπρέικ και πήρε κεφάλι στο σκορ με 4-3.

Ο Στέφανος προσπάθησε να το πάρει πίσω, έφτασε ένα πόντο κοντά αλλά ένας άσος του Μεντβέντεφ δεν τον άφησε (5-3). Κράτησε ωστόσο το σερβίς του και έπαιξε τολμηρά την τελευταία ζαριά. Κατάφερε να πάρει πίσω το μπρέικ  (5-5) και εκμεταλλευόμενος τον εκνευρισμό του αντιπάλου του, να προηγηθεί 6-5.

Ο Ρώσος απάντησε (6-6) και φτάσανε ξανά στο τάι μπρέικ. Αυτή τη φορά ο Στέφανος πήρε κεφάλι (3-0) και γρήγορα εκτέλεσε τον αντίπαλο του (7-1) για να πάρει την πολύτιμη νίκη που τον κρατά σε τροχιά πρόκρισης για τα ημιτελικά.

Ο Τσιτσιπάς την Παρασκευή (18/11) θα αντιμετωπίσει τον Αντρέι Ρούμπλεφ και ο νικητής, θα πάρει το εισιτήριο για τους “4” κατακτώντα τη 2η θέση του ομίλου.