CITI OPEN: Επικράτησε 2-1 σετ του Τζακ Σοκ αλλά πονάει στο πόδι ο Ραφαέλ Ναδάλ

Μετά από σχεδόν 1,5 μήνα ο Ραφαέλ Ναδάλ επέστρεψε στα κορτ, δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε 2-1 σετ (6-2, 4-6, 7-6(1)) του Τζακ Σοκ, όμως φεύγει προβληματισμένος με τον τραυματισμό στο πόδι του, που τον δυσκόλεψε στις κινήσεις του στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Η επιστροφή του Ραφαέλ Ναδάλ στα κορτ συνοδεύτηκε με μία πύρρειο νίκη. Το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε του Τζακ Σοκ με 2-1 σετ (6-2, 4-6, 7-6(1)) μετά από 3 ώρες και 4 λεπτά αγώνα, σε παιχνίδι για τον 2ο γύρο του Citi Open. Ο Ναδάλ δυσκολέυτηκε πολύ να αντιμετωπίσει το τοπ σπιν φόρχαντ του Σοκ, βρέθηκε πίσω με μπρέικ στο 3ο σετ, αλλά κατάφερε να βρει τρόπο να υπερκεράσει το εμπόδιο του Αμερικανού στο ταιμπρέικ του τελευταίου σετ.

Μάλιστα ανησύχησε τους φίλους του, αφού ήταν ο πρώτος του αγώνας μετά τον χαμένο ημιτελικό του Ρολάντ Γκαρός και ο τραυματισμός στο πόδι, που του στέρησε τη συμμετοχή από Wimbledon και Ολυμπιακούς Αγώνες τον ταλαιπωρεί ακόμα. Στο τρίτο σετ ο Ισπανός φάνηκε να κουτσαίνει και να έχει θέματα με την κίνησή του. «Η φυσική μου κατάσταση είναι μια χαρά, πρέπει να ξεπεράσω το πρόβλημα με το πόδι μου. Οι νίκες σε βοηθούν να γίνεις καλύτερος, αλλά πρέπει να βελτιωθεί η κατάσταση με το πόδι μου, για να σκεφτώ τα υπόλοιπα βήμα βήμα».

Για την ιστορία ο Ναδάλ, μπορεί αντιμετώπισε προβλήματα με το βάθος των επιστροφών του Σοκ, όμως είχε 41 γουίνερς, όσους και ο αντίπαλός του, αλλά μόλις με 17 αβίαστα λάθη, την ώρα που ο Σοκ είχε 33. Στον γύρο των «16» ο Ράφα θα αντιμετωπίσει τον Λόιντ Χάρις, στον δρόμο για την υπεράσπιση του Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης. Αν ο Ναδάλ δεν καταφέρει να κατακτήσει το τουρνουά, τότε ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα τον προσπεράσει, φτάνοντας στην υψηλότερη θέση της καριέρας του.