United Cup: Θρίαμβος Τσιτσιπά, ζωντανή η Ελλάδα και... γαλάζιο πάρτι στο Σίδνεϊ!

AMNA/EPA

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε σε αναμέτρηση-θρίλερ του Ματέο Μπερετίνι με 2-1 σετ και πλέον η Ελλάδα ψάχνει δύο νίκες για να προκριθεί στον τελικό του United Cup – Απίθανες εικόνες με χιλιάδες ομογενείς στο Σίδνεϊ.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Στέφανο Τσιτσιπά, που επέστρεψε μετά το χαμένο πρώτο σετ και επικράτησε με 2-1 σετ (4-6, 7-6, 6-4) του Ματέο Μπερετίνι, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που είχε διάρκεια 2 ώρες και 35 λεπτά, για τα ημιτελικά του United Cup, στην Ken Rosewall Arena του Σίνδεϊ, με την Ελλάδα να μειώνει σε 2-1 κόντρα στην Ιταλία.

Η νίκη ήταν επιτακτική για τον Έλληνα πρωταθλητή, δεδομένου ότι την Παρασκευή (6/1) ο Στέφανος Σακελλαρίδης ηττήθηκε με 2-0 από τον Λορέντσο Μουζέτι και στη συνέχεια η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε επίσης την ήττα με 2-1 από την Μαρτίνα Τρεβιζάν. Τώρα η Ελλάδα αναζητά δύο νίκες προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Θα ακολουθήσει η αναμέτρηση της Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου με τη Λούτσια Μπρονζέτι και το μικτό Σάκκαρη/Τσιτσιπάς-Ροσατέλο/Μουσέτι.

O Τσιτσιπάς είχε τη στήριξη των Ελλήνων που βρέθηκαν στο γήπεδο, δημιουργώντας εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, με τις σημαίες της χώρας μας να ανεμίζουν.