Τσιτσιπάς - Γκιγιέν 2-0: Ο Στέφανος έκανε το 1-0 για την Ελλάδα στο Davis Cup εν μέσω αποθέωσης στο ΟΑΚΑ!

eurokinissi

O Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Άλβαρο Γκιγιέν και έκανε το 1-0 για την Ελλάδα κόντρα στον Ισημερινό στο Davis Cup. Αποθέωση από το πλήθος κόσμου που βρέθηκε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χάρισε την πρώτη νίκη στην Ελλάδα στη σειρά αγώνων με τον Ισημερινό για το Davis Cup, επικρατώντας με 2-0 σετ (7-5, 6-2) του Άλβαρο Γκιγιέν, γνωρίζοντας την αποθέωση από περισσότερους από 12.000 θεατές που γέμισαν τις εξέδρες στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Aρχικά, η ελληνική αποστολή αποθεώθηκε κατά την παρουσίασή της, με τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα και φιναλίστ του απερχόμενου Australian Open, να προσελκύει τον κόσμου στο γήπεδο για να παρακολουθήσει τη διοργάνωση που διεξάγεται στη χώρα μας!

Πριν από το παιχνίδι, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των δύο πιλότων Ευστάθιου Τσιτλακίδη και Μάριου – Μιχαήλ Τουρούτσικα που έχασαν τη ζωή τους εν ώρα καθήκοντος μετά την πτώση του μοιραίου Φάντομ, τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου.

Ο Τσιτσιπάς ενώ μπήκε μουδιασμένος στο ματς, δέχτηκε την στήριξη του κόσμου και στη συνέχεια ανέβασε στροφές, καθαρίζοντας άνετα το δεύτερο σετ.

Παράλληλα, χάρισε εντυπωσιακές στιγμές στους ενθουσιώδεις θεατές.

Ο Τσιτσιπάς μοίρασε αυτόγραφα στους μικρούς φίλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, χαρίζοντάς τους μοναδικές στιγμές χαράς.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας και Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης εξέφρασε τη χαρά του που αγωνίζεται στην Ελλάδα και ευχαρίστησε τον κόσμο για την απίστευτη στήριξη!

Δείτε εδώ το πρόγραμμα και όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη διοργάνωση στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.