Σάκκαρη - Τζενγκ 2-1: Απέφυγε την παγίδα, πέρασε στο δεύτερο γύρο στην Ντόχα

Δύσκολη νίκη με 6-2, 3-6, 6-3 για τη Μαρία Σάκκαρη επί της ταλαντούχας Κινέζας Τσινγουέν Τζενγκ στον πρώτο γύρο του τουρνουά της Ντόχα.

Η κλήρωση στο τουρνουά στο 500άρι τουρνουά της Ντόχα δεν χαμογέλασε στη Μαρία Σάκκαρη. Στον 1ο γύρο κλήθηκε να αντιμετωπίσει την ανερχόμενη Κινέζα Τσινγουέν Τζενγκ, Νο 24 στον κόσμο, η οποία ήταν η τενίστρια με τη μεγαλύτερη πρόοδο την περασμένη χρονιά.

Συνήθως, σ’ αυτές τις περιπτώσεις η διαφορά στην κατάταξη δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα, ωστόσο η Μαρία Σάκκαρη (Νο 7) με το παιχνίδι της στο πρώτο σετ, έκανε τη διαφορά να φαίνεται ακόμα μεγαλύτερη και όχι μικρότερη. Κυριάρχησε, πέτυχε με το καλημέρα break και το έκλεισε με 6-2 σε 31 λεπτά.

Παρά την ποιοτική άνοδο της Τζενγκ στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης τόσο με το σερβίς της όσο και με τις επιστροφές της και βρήκε και πάλι break  με το σκορ στο 1-1. Kάπου εκεί εμφάνισε τις γνωστές αστάθειες στο παιχνίδι, το ποσοστό της στο service έπεσε στο 50% και δέχτηκε δύο απανωτά break από την Τζενγκ για να βρεθεί πίσω στο σκορ με 5-2. Με love game η Kινέζα έκλεισε το σετ με 6-3 σε 45 λεπτά.

Δείτε τον εκπληκτικό πόντο που κέρδισε η Τζενγκ στο δεύτερο σετ.

Με την Μαρία να προηγείται με 2-1 στο τρίτο σετ, η Τζενγκ πήρε ιατρικό τάιμ-άουτ για να δέσει τον αριστερό της καρπό, που ήταν πρησμένος. Επιστρέφοντας στο κορτ, η Κινέζα φάνηκε να μην βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με την προ διακοπής παρουσία της και η Σάκκαρη το εκμεταλλεύτηκε για να κάνει άμεσα break και να προηγηθεί με 3-1. Και αφού έσωσε ένα break point στο άμεσο επόμενο game, πήρε προβάδισμα με 4-1 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι το οποίο έκλεισε με 6-3.