Τσιτσιπάς - Ρουουσουβουόρι 2-0: Όταν ζεστάθηκε, ο Στέφανος δεν είχε... αντίπαλο
![](https://sportday.gr/images/2023/02/14/26812987.jpg)
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κινδύνεψε να χάσει το πρώτο σετ στο Ρότερνταμ από τον Φινλανδό Εμίλ Ρουουσουβουόρι, αλλά όταν βρήκε ρυθμό, καθάρισε τον αντίπαλό του με 7-5, 6-1.
Μετά την ωραία περιπέτεια της Αυστραλίας και την ακόμα πιο όμορφη εμπειρία του Davis Cup στο ΟΑΚΑ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επανήλθε στο ATP tour στο πρώτο του τουρνουά σε ευρωπαϊκό έδαφος και η αλήθεια είναι ότι χρειάστηκε λίγο χρόνο για να βρει ρυθμό. Όταν όμως τα κατάφερε, πραγματικά κυριάρχησε και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά του Ρότερνταμ με 7-5, 6-1 επί του Φιλανδού Εμίλ Ρουουσουβουόρι (Νο 52).
O Τσιτσιπάς δεν ξεκίνησε καλά, αφού δεν μπορούσε να βρει απάντηση στο σερβίς του Φινλανδού. Μάλιστα, δέχτηκε break για να βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-2 και στη συνέχεια με 5-3.
Κατάφερε, όμως, στο σέρβις του να σώσει το σετ και αμέσως μετά να κάνει το break που έφερε το ματς και πάλι σε ισορροπία (5-5).
Με τον Τσιτσιπά να παίρνει το προβάδισμα με 6-5, ο Ρουουσουβουόρι σέρβιρε για να μείνει στο σετ και βρέθηκε δύο φορές να αντιμετωπίζει σετ πόιντ. Τη δεύτερη δεν κατάφερε να το σβήσει και με ένα σερί 4-0 ο Έλληνας τενίστας έκλεισε το πρώτο σετ (7-5).
Ο Στέφανος πήρε και πέμπτο σερί game για να προηγηθεί με 1-0 στο δεύτερο σετ και είχε break point για το 2-0, αλλά Φινλανδός έσωσε το game και ίσως ένα πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.
Αυτό που γλίτωσε ο Ρουουσουβουόρι στο 1-0 δεν το απέφυγε στο 2-1, αφού ο Τσιτσιπάς δούλευε πια πολύ καλά το backhand και με break πήρε προβάδισμα με 3-1. Από κει και πέρα το παιχνίδι ήταν… κατηφόρα με τον Στέφανο να κλείνει το σετ και το παιχνίδι με 6-1.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
- Παναθηναϊκός-Μπότεφ 2-1: Η γκάφα του Βιλένα «έσβησε» το πλεονέκτημα και το VAR τον έσωσε από το κάζο
- ΠΑΟΚ: Το deja vu της προετοιμασίας και η μαλλιασμένη γλώσσα του Λουτσέσκου
- Αγγελόπουλοι για Σλούκα: «Δηλώσεις εκτός λογικής - Πίστευα θα ζητήσει συγγνώμη»
- Ολυμπιακός Μεταγραφές: Πλησιάζει ο Βέλντε
- ΕΡΤ Παρίσι 2024: Η παραδοχή, οι δικαιολογίες και οι αυθαιρεσίες Χατζηγεωργίου που δεν σβήνουν!