Τσιτσιπάς - Ρουουσουβουόρι 2-0: Όταν ζεστάθηκε, ο Στέφανος δεν είχε... αντίπαλο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κινδύνεψε να χάσει το πρώτο σετ στο Ρότερνταμ από τον Φινλανδό Εμίλ Ρουουσουβουόρι, αλλά όταν βρήκε ρυθμό, καθάρισε τον αντίπαλό του με 7-5, 6-1.

Μετά την ωραία περιπέτεια της Αυστραλίας και την ακόμα πιο όμορφη εμπειρία του Davis Cup στο ΟΑΚΑ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επανήλθε στο ATP tour στο πρώτο του τουρνουά σε ευρωπαϊκό έδαφος και η αλήθεια είναι ότι χρειάστηκε λίγο χρόνο για να βρει ρυθμό. Όταν όμως τα κατάφερε, πραγματικά κυριάρχησε και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά του Ρότερνταμ με 7-5, 6-1 επί του Φιλανδού Εμίλ Ρουουσουβουόρι (Νο 52).

O Τσιτσιπάς δεν ξεκίνησε καλά, αφού δεν μπορούσε να βρει απάντηση στο σερβίς του Φινλανδού. Μάλιστα, δέχτηκε break για να βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-2 και στη συνέχεια με 5-3.

Κατάφερε, όμως, στο σέρβις του να σώσει το σετ και αμέσως μετά να κάνει το break που έφερε το ματς και πάλι σε ισορροπία (5-5).

Με τον Τσιτσιπά να παίρνει το προβάδισμα με 6-5, ο Ρουουσουβουόρι σέρβιρε για να μείνει στο σετ και βρέθηκε δύο φορές να αντιμετωπίζει σετ πόιντ. Τη δεύτερη δεν κατάφερε να το σβήσει και με ένα σερί 4-0 ο Έλληνας τενίστας έκλεισε το πρώτο σετ (7-5).

Ο Στέφανος πήρε και πέμπτο σερί game για να προηγηθεί με 1-0 στο δεύτερο σετ και είχε break point για το 2-0, αλλά Φινλανδός έσωσε το game και ίσως ένα πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.

Αυτό που γλίτωσε ο Ρουουσουβουόρι στο 1-0 δεν το απέφυγε στο 2-1, αφού ο Τσιτσιπάς δούλευε πια πολύ καλά το backhand και με break πήρε προβάδισμα με 3-1. Από κει και πέρα το παιχνίδι ήταν… κατηφόρα με τον Στέφανο να κλείνει το σετ και το παιχνίδι με 6-1.