Πλίσκοβα - Σάκκαρη 2-0: Πρόωρος αποκλεισμός για τη Μαρία στο τουρνουά του Ντουμπάι

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-0 σετ από την Καρολίνα Πλίσκοβα στην πρεμιέρα της στο τουρνουά του Ντουμπάι και αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της στο τουρνουά του Ντουμπάι κόντρα στην Τσέχα Καρολίνα Πλίσκοβα και Νο 18 της παγκόσμιας κατάταξης και αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, αποχαιρετώντας πρόωρα το πρώτο 1000άρι της χρονιάς.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έχασε με 2-0 σετ, ενώ κατάφερε να πάρει μόλις 3 games κόντρα στην Τσέχα, που ήταν ισοπεδωτική στο παιχνίδι της. Η Μαρία έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, με την Πλίσκοβα να «καθαρίζει» το ματς σε μία ώρα και 9 λεπτά.

Η Σάκκαρη είχε 27 αβίαστα λάθη, με μόλις 13 winners, ενώ η Τσέχα είχε 17 winners και 17 αβίαστα λάθη, πετυχαίνοντας παράλληλα και 8 άσσους.

Στο πρώτο σετ, η 31χρονη Τσέχα «έσπασε» τρεις φορές το σερβίς της Σάκκαρη και μετά από μόλις 29 λεπτά, έκανε το 1-0 κι έβαλε τις βάσεις για την νίκη.

Η εικόνα του αγώνα, δεν άλλαξε στο δεύτερο σετ, με την Πλίσκοβα να κάνει δύο διαδοχικά breaks στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια και να προηγείται με 3-0.

Στην συνέχεια, η έμπειρη Τσέχα, διατήρησε χωρίς δυσκολία το σερβίς της κι έφθασε στην νίκη, μετά από 41 λεπτά.

Αυτή ήταν η χειρότερη ήττα της από τον Φεβρουάριο του 2020, όταν και πάλι είχε κερδίσει 3 games, απέναντι στην Αρίνα Σαμπαλένκα στην Ντόχα (3-6, 0-6).