Σάκκαρη - Αντρεέσκου 1-2: 'Ένα... τσουβάλι αβίαστα λάθη την έστειλαν στην έξοδο

Πρόωρος αποκλεισμός, μόλις στο 2ο γύρο για τη Μαρία Σάκκαρη στο όπεν του Μαϊάμι, μετά την ήττα από την Καναδή Μπιάνκα Αντρεέσκου ύστερα από πολύ κακή εμφάνιση.

Ένα ματς δεύτερου γύρου με το Νο 31 στον κόσμο θεωρητικά δεν κρύβει πολύ μεγάλες δυσκολίες για το Νο 7, όταν όμως η αντίπαλος έχει… παρελθόν στο  Νο 4 και εσύ κάνεις το ένα λάθος μετά το άλλο, τότε από φαβορί γίνεσαι αουτσάιντερ.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπιάνκα Αντρεέσκου (το Νο 31 που λέγαμε) έχασε με 7-5, 3-6, 4-6, ύστερα από έναν μαραθώνιο τριών ωρών, πολύ απλά γιατί η ίδια υπέπεσε σε σωρεία λαθών (τα περισσότερα αβίαστα), έπαιξε με πολύ άγχος και δεν εκμεταλλεύτηκε τη σαφώς καλύτερη φυσική της κατάσταση.

Στα πρώτα γκέιμ η Μαρία δυσκολεύτηκε να βρει καλές επιστροφές στα σερβίς της Καναδής, αλλά στο 3-3 έπαιξε έξυπνα και έφτασε στο μπρέικ με εντυπωσιακό winner παρά το ανέβασμα της αντιπάλου της στο φιλέ.

Η Σάκκαρη προηγήθηκε με 40-0, αλλά η αστάθεια της στο σερβίς έδωσαν τη δυνατότητα στην Αντρεέσκου να ισοφαρίσει (4-4).  Η Καναδή έσωσε μπρέικ πόιντ και προηγήθηκε με 5-4. αλλά ενώ η Σάκκαρη είχε δυσκολίες στο να περάσει το πρώτο σερβίς κι έχασε για λίγο την συγκέντρωσή της, ανασυντάχθηκε και απάντησε με τρία σερί νικηφόρα γκέιμ, για να κλείσει το σετ με 7-5 σε 63 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η Αντρεέσκου κατάφερε το δεύτερο δικό της μπρέικ στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-1 και αμέσως μετά με 4-1. Στο 4-2 η Σάκκαρη έφτασε σε έξι ισοπαλίες απέναντι σε μια εμφανώς κουρασμένη αντίπαλο, που δυσκολευόταν να πάρει πόντο στο δεύτερο σερβίς της. Οι δύο τενίστριες συναγωνίζονταν στα λάθη, με την Καναδή να εκμεταλλεύεται τα δύο συνεχόμενα της Μαρίας για το 5-2. Τα σερβίς δεν έσπασαν στα δύο επόμενα γκέιμ και η Αντρεέσκου ισοφάρισε σε 1-1 παίρνοντας το σετ με 6-3, ύστερα από 64 λεπτά.

H Καναδή πήρε ένα μεγάλο διάλειμμα στη λήξη του σετ, προφανώς λόγω κούρασης και όταν επέστρεψε πέτυχε το μπρέικ με τρία νέα λάθη της Μαρίας, που ήταν φανερά εκτός ρυθμού, αλλά η κούραση την επηρέασε σημαντικά και η Μαρία το πήρε αμέσως πίσω.

Η Ελληνίδα τενίστρια, αντί να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ, συνέχισε να πετά την μπάλα εκτός γραμμών ή στο φιλέ και βρέθηκε πίσω με 4-1. Με την πλάτη στον τοίχο, η Σάκκαρη έγινε πιο επιθετική στις επιστροφές της και πέτυχε το μπρέικ για το 4-2, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για τη νίκη. Αμέσως μετά κράτησε  για πρώτη φορά το σερβίς της και μείωσε σε 4-3, αλλά τα λάθη της δεν είχαν σταματημό ακόμα και σε εύκολα χτυπήματα και η ήττα ήρθε με 6-4 και 2-1 στα σετ, αν και έσωσε δύο ματς πόιντ.