Φριτζ - Τσιτσιπάς 2-0: Ο Αμερικανός έβαλε τέλος στην κυριαρχία του Τσιτσιπά στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο

ΑΠΕ

Μετά από δύο σερί κατακτήσεις του τουρνουά του Μόντε Κάρλο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε εκτός ημιτελικών, πληρώνοντας τα πολλά λάθη του κόντρα στον Τέιλορ Φριτζ, με τον Αμερικανό να επικρατεί με 2-0 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 3) ηττήθηκε από τον Τέιλορ Φριτζ (Νο 10 στην παγκόσμια κατάταξη) με 2-0 σετ (6-2, 6-4) και έχασε την πρόκριση στους «4» του Monte Carlo Masters, στην προσπάθειά του να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Πριγκιπάτο.

Ο Αμερικανός σε μόλις 71 λεπτά έβαλε τέλος στις 12 συνεχόμενες νίκες στα χωμάτινα courts του Monte Carlo Country Club του 24χρονου Έλληνα αλλά και του απόλυτου στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Επόμενος αντίπαλος του Φριτζ θα είναι ο Αντρέι Ρούμπλεφ (No 6) οποίος επιβλήθηκε νωρίτερα με 2-0 σετ του Γιαν Λέναρντ Στρουφ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής και νικητής του τουρνουά τα τελευταία δύο χρόνια, αντιμετώπισε σήμερα για πρώτη φορά σε χωμάτινη επιφάνεια τον Αμερικανό και από την αρχή του αγώνα ήταν πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό.

O Φριτζ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, σε αντίθεση με τον Τσιτσιπά που του έλειπε το καθαρό μυαλό, κράτησε το σερβίς του και βγάζοντας εκπληκτικές άμυνες πήρε πολύ γρήγορα προβάδισμα στο πρώτο σετ, με 4-0, έπειτα από χαμένο μπάκχαντ του Τσιτσιπά, που στη συνέχεια υπερασπίστηκε το σερβίς του και μείωσε σε 4-1, βγάζοντας αντίδραση.

Ωστόσο, ο Αμερικανός πήρε με άνεση στο σερβίς του το 6ο game αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα με 5-1, αποφεύγοντας τα λάθη. Ο Στέφανος μείωσε σε 5-2 κρατώντας το σερβίς του, ωστόσο το σετ έκλεισε o ο Φριτζ σε 30 λεπτά, κάνοντας το 6-2 με love game.

Χωρίς άσο, με 52% πρώτο σερβίς, 4 αβίαστα λάθη και 3 winners ο απολογισμός του Έλληνα πρωταθλητή στο πρώτο σετ, που χάθηκε από τον ανώτερο Φριτζ σε όλη τη διάρκειά του.

Στο 2ο σετ,  Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το 1-0 με love game, αλλά ο Φριτζ απάντησε με τον ίδιο τρόπο ακριβώς στο δεύτερο, με τον Έλληνα τενίστα να παίρνει προβάδισμα 2-1 κρατώντας το σερβίς του και εκμεταλλευόμενος δύο κακά χτυπήματα του Αμερικανού, που στη συνέχεια όμως ισοφάρισε σε 2-2.

Aκολούθησε το 2-3 για τον Στέφανο με love game, που έβγαλε αντίδραση και αξιοποίησε τα λάθη του Φριτζ, με τον Αμερικανό ωστόσο να φτάνει στο 3-3 με λάθος στο μπάκχαντ του Τσιτσιπά και στη συνέχεια να κάνει το μπρέικ ανακτώντας το προβάδισμα με 4-3. O Στέφανος έβγαλε αντίδραση και πήρε πίσω το μπρέικ, φτάνοντας στο 4-4, αλλά με ένα αβίαστο λάθος έδωσε το διπλό μπρέικ πόιντ στον Φριτζ στο πιο κρίσιμο γκέιμ του ματς.

Τελικά ο Αμερικανός έκανε το 6-4 κι έφτασε στη μεγάλη νίκη επί του Τσιτσιπά.