Σαποβάλοφ - Τσιτσιπάς 0-2: Σαρωτικός ο Στέφανος προκρίθηκε στους «8» του Barcelona Open!

ΑΠΕ

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Καναδού Ντένις Σαποβάλοφ επικρατώντας με 2-0 σετ και σφράγισε το εισιτήριό του για τα προημιτελικά του Barcelona Open, όπου τον περιμένει ο Άλεξ ντε Μινόρ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς παίζοντας εντυπωσιακό τένις και αφήνοντας πίσω του την αρνητική παράδοση κόντρα στον Ντένις Σαποβάλοβ (28), επικράτησε με 2-0 σετ (3-6, 2-6) του Καναδού στην «Pista Rafa Nadal» μέσα σε 77 λεπτά και εξασφάλισε την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Barcelona Open.

Επόμενος αντίπαλος για τον Στέφανο (21/4), ο Αυστραλός Άλεξ ντε Μινόρ (Νο.19), που πήρε το πρώτο εισιτήριο για τα προημιτελικά δίχως να αγωνιστεί, καθώς ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ απέσυρε τη συμμετοχή του εξ αιτίας ασθένειας και δεν πραγματοποιήθηκε ο αγώνας τους για τη φάση των «16».

Στο πρώτο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής, κράτησε το σερβίς του, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου του κι έκανε από νωρίς το break.

Συνέχισε διατηρώντας το προβάδισμα και έκλεισε το σετ σε 38 λεπτά με δεύτερο break για το 6-3, ενώ ο Καναδός υποχρεώθηκε σε 8 αβίαστα λάθη.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς δουλεύοντας πολύ με το backhand και κρατώντας το σερβίς του προηγήθηκε με 2-1 και στη συνέχεια με love game έφτασε στο 3-2.

Κρατώντας το σερβίς του ο Στέφανος έφτασε στο 5-2 και στο τελευταίο game ήταν απλά ανίκητος, για να κλείσει το σετ με 6-2 και να πάρει την πρόκριση.