Ντε Μινόρ - Τσιτσιπάς 0-2: Με περίπατο και... αέρα κούπας στους «4» της Βαρκελώνης ο Στέφανος

ΑΠΕ

Ασταμάτητος ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ξεπέρασε και το εμπόδιο του Άλεξ ντε Μινόρ επικρατώντας με 2-0 σετ και προκρίθηκε στους «4» του Open της Βαρκελώνης, όπου τον περιμένει ο Λορέντζο Μουσέτι.

Σε εξαιρετική κατάσταση και κόντρα στον Άλεξ ντε Μινόρ (Νο 19) ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ (4-6, 2-6), παίζοντας εντυπωσιακό τένις και σφράγισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Barcelona Open. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Λορέντζο Μουσέτι (Νο 20), ο οποίος προκρίθηκε άνευ αγώνος του Γιάνικ Σίνερ, που αποσύρθηκε εξαιτίας ασθένειας.

Ο Στέφανος ξεκίνησε με break στο πρώτο σετ για το 2-1.

Με σερβίς «φωτιά», ο Τσιτσιπάς, έκλεισε το σετ με 6-4 μέσα σε 41 λεπτα, κρατώντας το break του από το τρίτο game.

Ο Αυστραλός έδειξε αντίδραση μπαίνοντας με love game στο δεύτερο σετ, για να απαντήσει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο ο Τσιτσιπάς και να κάνει το 1-1, ενώ έκανε και πάλι το break για το 2-1. Ο Έλληνας πρωταθλητής υποχρεώνοντας τον αντίπαλό του σε πολλά λάθη έφτασε να προηγείται με 3-1, με τους δύο τενίστες να δυσκολεύονται λόγω του αέρα στην «Pista Rafa Nadal».

O Στέφανος έφτασε εντυπωσιακά σε ένα ακόμα break για το 4-1, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του απέναντι στον αντίπαλό του.

Με τη δύναμη στο σερβίς του δεν επέτρεψε στον ντε Μινόρ να τον απειλήσει κι έφτασε στο 5-1 με drop shot. Ο Αυστραλός μείωσε σε 5-2 με τον Τσιτσιπά να φτάνει άνετα στο 6-2 και στη νίκη-πρόκριση, μέσα σε 80 λεπτά.