Μασαρόβα - Σάκκαρη 1-2: Με ανατροπή στη «16άδα» του Open της Μαδρίτης η Μαρία!

twitter

Η Μαρία Σάκκαρη βρέθηκε πίσω με σετ, αλλά έκανε την ανατροπή κι επικράτησε 2-1 (3-6, 6-3, 6-3) απέναντι στην Ρεμπέκα Μασαρόβα, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Madrid Open. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Ισπανίδα και Νο 42 της παγκόσμιας κατάταξης, Πάουλα Μπαντόσα.

Η Μαρία Σάκκαρη με ανατροπή επικράτησε με 2-1 σετ (3-6, 6-3, 6-3) της  Ρεμπέκα Μασαρόβα (No 74) και σφράγισε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Open της Μαδρίτης, όπου την περιμένει η Ισπανίδα Πάουλα Μπαντόσα (Νο 42).

Η Σάκκαρη τελείωσε το παιχνίδι με 24 winners και 37 αβίαστα λάθη και η Ισπανίδα με 22 winners και 41 αβίαστα λάθη, με τη μονομαχία τους να έχει διάρκεια 2 ώρες και 23 λεπτά.

Στο πρώτο σετ, το πρώτο (και μοναδικό) break του σετ ήρθε από τη Μασαρόβα η οποία πήρε προβάδισμα με 4-2 και στη συνέχεια  έκανε το 5-2 μετά από ένα (από τα πολλά) δύσκολα hold.

Η Ισπανίδα μάλιστα είχε δύο ευκαιρίες να κλείσει το σετ στο σερβίς της Σάκκαρη η οποία όμως κατάφερε να σβήσει και τα δύο set-points της, μειώνοντας σε 5-3, με το σετ ωστόσο να κλείνει αμέσως μετά στο service της Μασαρόβα, που έκανε το 1-0.

Στο 2ο σετ, η Μαρία έκανε δυναμική αντεπίθεση. Αφού έσωσε 3 break points και κράτησε το σερβίς της στο 1ο game του σετ, έκανε break λίγο αργότερα και προηγήθηκε με 3-1. Στο 5ο game επέστρεψε από το 15-40 και κράτησε ξανά το σερβίς της, κάνοντας το 4-1.

Η Μασαρόβα έκανε τελικά το break back, για να μειώσει σε 4-3, ωστόσο στο επόμενο game δεν μπόρεσε να συνεχίσει το comeback και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με νέο break ανέκτησε τον έλεγχο για το 5-3 και τελικά έκλεισε το σετ στο 6-3.

Στο 3ο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 2-0 και έκανε και δεύτερο break στο 4-1. Η Ισπανίδα μείωσε προσωρινά σε 4-3, για ακόμα μια φορά όμως στην κρίσιμη στιγμή η Σάκκαρη έδειξε χαρακτήρα και κράτησε αρχικά το σερβίς της (5-3), για να κάνει νέο break στο 9ο game και να φτάσει στη νίκη.

Σε ό,τι αφορά την επόμενη αντίπαλό της, με την Ισπανίδα έχουν συναντηθεί άλλες δύο φορές στο παρελθόν, μετρώντας από μια νίκη η κάθε μία. Η Μπαντόσα είχε κερδίσει την πρώτη τους συνάντηση, στο WTA Finals στη Γουαδαλαχάρα το Νοέμβριο του 2021, ενώ η Σάκκαρη είχε πάρει τη ρεβάνς στα ημιτελικά του Indian Wells τον Μάρτιο του 2022.