Μπάες – Τσιτσιπάς 1-2: Με ιδρώτα στους «8» στη Μαδρίτη

O Μπάες οδήγησε στα όρια του τον Στέφανο Τσιτσιπά, πριν λυγίσει με 2-1 σετ.

‘Ύστερα από 2 ώρες και 13 λεπτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Αργεντινό Σεμπαστιάν Πάες με 2-1 σετ (7-5, 3-6, 6-3) και προκρίθηκε στα προημιτελικά της Μαδρίτης όπου θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό Θαπάτα-Μιράγες.

O Τσιτσιπάς αγρίεψε μόλις δέχτηκε μπρέικ στο πρώτο σετ και το σε βάρος του 3-5, έγινε 7-5 με δύο δικά του μπρέικ το πρώτο σετ ήταν δικό του.

Ο Αργεντινός, όμως, ήταν αλάνθαστος από το σερβίς του στο δεύτερο σετ και πέτυχε άμεσα μπρέικ για να προηγηθεί με 3-0 και υπερασπίστηκε μέχρι τέλους το προβάδισμα για να πάρει το σετ με 6-3.

Ο Στεφ πλήρωσε τον Αργεντινό με το ίδιο νόμισμα, με μπρέικ στο 4-3. Με το σκορ στο 5-3 πια ο Τσιτσιπάς σέρβιρε για το ματς και ύστερα από τρεις ισοπαλίες, πήρε το σετ με 6-3 και το ματς με 2-1 σετ.