Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα σοκ (2-1) από τον Γκασκέ! Η σεζόν στο γρασίδι ξεκίνησε απογοητευτικά

στέφανος τσιτσιπάς

Το Νο 1 του ταμπλό, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν είχε απαντήσεις απέναντι στον Γκασκέ και στο πρώτο φετινό ματς στο Boss Open της Στουτγκάρδης, αποχαιρέτησε με ήττα 2-1  (7-6, 2-6, 7-5)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς «σκόνταψε» στο χόρτο του Boss Open της Στουτγκάρδης και αποκλείστηκε με το καλημέρα παρά το γεγονός πως ήταν το Νο1 του ταμπλό!

Το Νο 55 του κόσμου Γάλλο Ρισάρ Γκασκέ αποδείχτηκε σκληρό καρύδι, ξεπέρασε γρήγορα τον αρχικό αιφνιδιασμό, αλλά και την αντεπίθεση  του Έλληνα πρωταθλητή που ισοφάρισε σε 1-1 σετ και πήρε το τρίτο σετ με 2-1  (7-6, 2-6, 7-5) και την πρόκριση στην προημιτελική φάση του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Γερμανό Λέναρντ Στρουφ.

Στη μάχη των backhands, ο Γάλλος ήταν πιο άνετος, ζόρισε τον Τσιτσιπά και τον έφτασε στα όρια του στο τέλος. Ο Τσιτσιπάς κατόρθωσε να σβήσει τέσσερα match point, στο πέμπτο όμως λύγισε και έφυγε απογοητευμένος από το court μετά από 2 ώρες και 19 λεπτά.

Η νίκη του Γκασκέ ήταν ιστορική, καθώς έφτασε τις 600 νίκες καριέρας στο Tour, πίσω μόνο από τους Τζόκοβιτς, Ναδάλ και Μάρεϊ.