CINCINNATI OPEN: Προκρίθηκε με... ανατροπή ο Στέφανος

Με μια σπουδαία ανατροπή απέναντι στον Λορέντζο Σονέγκο, κατάφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Cincinnati Open.

Μια εκπληκτική νίκη πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, απέναντι στον Λορέντζο Σονέγκο, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής παρότι δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε και βρέθηκε μάλιστα πίσω στα σετ, καθώς έχασε το πρώτο με 7-5, στη συνέχεια του αγώνα ανέβασε ρυθμούς, φτάνοντας στο τρίτο σετ να παίζει το… παιχνίδι του, ολοκληρώνοντας, την εκπληκτική ανατροπή.

Συγκεκριμένα η αρχή της ανατροπής, ξεκίνησε από το πρώτο game του δεύτερου σετ. Ο Στέφανος βρέθηκε να χάνει, σε δικό του σερβίς, 40-0 δίνοντας 3 ευκαιρίες στον Σονέγκο να ξεκινήσει με brake, κάτι που όμως δεν κατάφερε, με τον Έλληνα να σώζει το game, ενώ στο επόμενο έκανε και το πρώτο brake του σετ, αυξάνοντας το προβάδισμα του σε 2-0. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, όσο πέρναγε η ώρα ο Τσιτσιπάς γίνοντας και καλύτερος κλείνοντας το σετ στο 6-3.

Στο 3ο και τελευταίο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε ιδανικά, κάνοντας brake στο πρώτο κιόλας game, «σπάζοντας» γρήγορα το σερβίς του αντιπάλου του και αφού στη συνέχεια «κράτησε» το σερβίς του, κατάφερε να πάρει την πρόκριση, κερδίζοντας το 3ο σετ με 6-4, σε έναν αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 25 λεπτά.

Στα προημιτελικά ο Στέφανος θα βρει απέναντι του, τον γνώριμο του, Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ, ο οποίος πέρασε το εμπόδιο του Ιταλού Ματέο Μπερετίνι με 2-0 σετ. Τσιτσιπάς και Αλιασίμ, έχουν αναμετρηθεί 6 φορές με τον Έλληνα να μετράει 4 νίκες, επίδοση που σαφώς θέλει να… μεγαλώσει.