Στέφανος Τσιτσιπάς: «Λύγισε» και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Wimbledon

Πάλεψε, έπαιξε πολύ καλό τένις, αλλά τελικά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει στο τέλος. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Κρίστοφερ Γιούμπανκς και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Wimbledon.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυνατά και έδειχνε ότι είχε τις δυνάμεις, αλλά και την ικανότητα να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση. Όλα άλλαξαν όμως στο τέταρτο και πέμπτο σετ. Όταν ο Κρίστοφερ Γιούμπανκς ισοφάρισε σε 2-2 σετ, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του και τελικά έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Ο 27χρονος Αμερικανός, στην παρθενική συμμετοχή του στο Wimbledon πανηγύρισε τη νίκη με 3-6, 7-6, 3-6, 6-4, 6-4 σε 3 ώρες και 4 λεπτά και πήρε την πρόκριση στους «8», όπου τον περιμένει ο Ρώσος Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυνατά και πήρε με χαρακτηριστική άνεση (σε μόλις 26 λεπτά) το πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ, ο 24χρονος τενίστας ήταν και πάλι πολύ καλός, αλλά δεν εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε για break, με αποτέλεσμα ο Κρίστοφερ Γιούμπανκς να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Έλληνας τενίστας έκανε και πάλι επίδειξη δύναμης, όπως και στο πρώτο σετ. Αυτή τη φορά έκανε το break, είχε εξαιρετικό σερβίς και έκανε το 2-1 σετ, έχοντας 16/17 κερδισμένους πόντους στο σερβίς του και… μηδέν λάθη!

Ο Αμερικανός τενίστας όμως δεν το έβαλε κάτω. Εκμεταλλεύθηκε στο τέταρτο σετ το αδύναμο σερβίς του Στέφανου Τσιτσιπά, ισοφάρισε σε 2-2 και πήγε με… φόρα στο πέμπτο και καθοριστικό σετ. Εκεί, ο Κρίστοφερ Γιούμπανκς ξεκίνησε με break. Στο 6ο γκέιμ ο Τσιτσιπάς, αν και βρέθηκε πίσω 30-0, εκμεταλλεύθηκε συνεχόμενα λάθη του Αμερικανού και έκανε το break, όμως δεν πρόλαβε να το… χαρεί, καθώς στο επόμενο γκέιμ ο Γιούμπανκς προηγήθηκε 0-40 και, στην τρίτη ευκαιρία του, «έγραψε» το 4-3. Ο Τσιτσιπάς είχε δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο 5-4, αλλά ο Αμερικανός δεν το επέτρεψε και με άσο και winner πήρε το σετ και τον αγώνα.