ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ - ΟΖΕΡ-ΑΛΙΑΣΙΜ 2-1: Νίκη-πρόκριση για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Σινσινάτι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς “πέταξε” δύο ματς-πόιντ απέναντι στον Καναδό Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ, οδηγήθηκε σε τρίτο σετ, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 6-2, 5-7, 6-1 και την πρόκριση στα ημιτελικά στο 1000άρι του Σινσινάτι.

Ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να τελειώσει όμορφα και ωραία σε δύο σετ για τον Στέφανο Τσιτσιπά χρειάστηκε τελικά δύο ώρες και δώδεκα λεπτά και οδηγήθηκε σε τρία σετ. Η έξτρα παραμονή στο κορτ, πάντως, όχι μόνο δεν κόστισε στον Έλληνα τενίστα, αλλά του έδωσε και την πρόκριση στα ημιτελικά του Western & Southern Open στο Σινσινάτι και τον κράτησε στο παιχνίδι της κατάκτησης του δεύτερου 1000αριού τουρνουά στην ίδια σεζόν.

Με τον Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ ο Στέφανος Τσιτσιπάς ανταγωνίζεται από τα τζούνιορς, αλλά ενώ ο Καναδός ήαν καλύτερος στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, ο Νο 3 τενίστας στον κόσμο μετά το σημερινό 6-2, 5-7, 6-1 πήρε για τα καλά το πάνω χέρι με σκορ 5-2.

Στα ημιτελικά ο Στέφανος θα αντιμετωπίσει τον χρυσό Ολυμπιονίκη Αλεξάντερ Ζβέρεφ στη 1 το πρωί, ενώ στο άλλο ζευγάρι ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ θα παίξει με τον Αντρέι Ρούμπλεφ, σε μια τετράδα γεμάτη ρωσόφωνους (και οι δύο γονείς του Ζβέρεφ είναι Ρώσοι, όπως και η μητέρα του Τσιτσιπά).

Το παιχνίδι

Ο Τσιτσιπάς δεν είχε κανένα πρόβλημα στο πρώτο σετ και στο δεύτερο βρέθηκε να προηγείται με 5-4 και 40-15 στο σερβίς του αντίπαλου του. Στο δεύτερο ματς-πόιντ ένα μπάκχαντ του Οζέρ-Αλιασίμ φάνηκε να είναι άουτ. Ο Τσιτσιπάς πίστεψε ότι κέρδισε, όμως η μπάλα ήταν μέσα και αυτός ο πόντος γύρισε, ουσιαστικά, το σετ υπέρ του Καναδού.

Ο Έλληνας χρειάστηκε να πάρει τάιμ-άουτ για να επισκεφτεί την τουαλέτα κι όταν γύρισε ήταν άλλος παίκτης. Έκανε γρήγορα μπρέικ στον αντίπαλό του και μετά το έβδομο νταμπλ φολτ του Καναδού, κι ένα δεύτερο. Κρατώντας το σερβίς του, απλά έκλεισε το παιχνίδι ήρεμα και ωραία, πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη του στο τουρνουά.

Οι δηλώσεις

Ο Στέφανος ήταν ικανοποιημένος με το παιχνίδι του και την αντίδρασή του κι αυτό φάνηκε σε όσα είπε στο κορτ, μετά τη λήξη του αγώνα:

«Το τένις είναι παιχνίδι ψυχολογίας και συμβαίνουν ανατροπές. Είναι σημαντικό να επιμείνεις να εκμεταλλεύεσαι τα χαρακτηριστικά στα οποία ξεχωρίζεις. Μπορεί να μην ήταν ιδανικά για μένα στο δεύτερο σετ, ειδικά από τη στιγμή που έχασα τόσες ευκαιρίες για κλείσω το ματς νωρίτερα, αλλά με πολύ υπομονή, κυνήγησα τις ευκαιρίες μου στο τρίτο σετ και μπήκα αποφασισμένος να μην αφήσω να μου γλιστρήσει η νίκη.

Ήμουν δυναμικός και επιθετικός όταν χρειάστηκε. Όταν το ματς δυσκόλεψε, έπρεπε να βρω διαφορετικές λύσεις. Ήταν επιλογή μου να μπω επιθετικά και να χτίσω έτσι το παιχνίδι μου».