US OPEN: Μεγάλη νίκη - ανατροπή για την Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο των προκριματικών του US Open αφού επικράτησε με 2-1 σετ επί της Άνα Καλίνσκαγια.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου μπορεί στην αρχή του αγώνα, ο οποίος κράτησε 1 ώρα και 52 λεπτά, να έχανε απο την Άνα Καλίνσκαγια, κατάφερε όμως να ανατρέψει τα δεδομένα και να προκριθεί στον τρίτο γύρο των προκριματικών του US Open με 2-1 σετ (2-6, 6-4, 6-2).

Στην αρχή του αγώνα, η Ελληνίδα τενίστρια βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ με 2-6, όπως και στο δεύτερο, με σκορ με 2-4. Όμως, δεν τα έβαλε κάτω και μετά απο break back κατάφερε να μειώσει σε 4-3, στο 9o game περνά μπροστά με 5-4. Και στο τελευταίο και πιο σημαντικό 10o game έκανε το 6-4, για να στείλει την αναμέτρηση σε 3ο σετ, εκεί, που κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 6-2.

Για την Γραμματικοπούλου είναι η 2η φορά στην καριέρα της, στην 13η προσπάθεια, που προκρίνεται σε 3ο προκριματικό γύρο Major τουρνουά. Το 2019 στο Roland Garros είχε ηττηθεί από την Βαρβάρα Λεπτσένκο στο τελευταίο ματς της στο προκριματικό ταμπλό.

Η Ελληνίδα τενίστρια, στην επόμενη φάση, θα βρεθεί αντιμέτωπη το Σάββατο (28/8) με την Εν Σουό Λιάνγκ