Μαρία Σάκκαρη: Όλα πήγαν στραβά στην πρεμιέρα του WTA Finals

AMNA/EPA

Ήττα με… κατεβασμένα τα χέρια (2-0 σετ) για τη Μαρία Σάκκαρη από την Αρίνα Σαμπαλένκα, στον πρώτο της αγώνα για το WTA Finals, που διεξάγεται στο Κανκούν.

Η πρεμιέρα της Μαρίας Σάκκαρη στο WTA Finals στο Κανκούν, ήταν εφιαλτική… Στην επιστροφή της στο Μεξικό, μετά τον θρίαμβό της στο τουρνουά της Γουαδαλαχάρα, η 28χρονη τενίστρια εμφανίστηκε αγνώριστη και έχασε με… κατεβασμένα τα χέρια από την Αρίνα Σαμπαλένκα με 2-0 σετ (6-0, 6-1) σε μόλις 74 λεπτά.

Για να νικήσεις το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης πρέπει να κάνεις σπουδαίο παιχνίδι, αλλά η Μαρία Σάκκαρη ήταν σαν να είχε μείνει στα… αποδυτήρια. Κατάφερε να πάρει μόλις ένα game από την αντίπαλό της και σε καμία στιγμή της αναμέτρησης δεν έδειξε να μπορεί να την κοντράρει.

Πλέον, η Ελληνίδα τενίστρια στρέφει την προσοχή της στα δύο εναπομείναντα ματς του ομίλου της απέναντι στις Ριμπάκινα και Πεγκούλα. Χρειάζεται δύο νίκες σε αυτά τα ματς, καθώς και δύο νίκες της Σαμπαλένκα για να προκριθεί στη νοκ άουτ φάση.