Στέφανος Τσιτσιπάς: Ηττήθηκε από τον Κάσπερ Ρουντ στα ημιτελικά του Λος Κάμπος

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο τουρνουά του Λος Κάμπος, όπου γνώρισε την ήττα στα ημιτελικά με 2-0 σετ από τον Κάσπερ Ρουντ.

Στα ημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο 250άρι τουρνουά του Λος Κάμπος. Ο 25χρονος τενίστας ηττήθηκε 2-0 σετ (6-4, 7-6) από τον Κάσπερ Ρουντ (Νο 12 στην παγκόσμια κατάταξη) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης, όπου πέρυσι είχε κατακτήσει τον τίτλο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς το πάλεψε πολύ απέναντι στον Νορβηγό αντίπαλό του, αλλά στα κρίσιμα σημεία αποδείχθηκε ότι ο Κάσπερ Ρουντ ήταν πιο ψύχραιμος και έφτασε στη νίκη σε 1 ώρα και 49 λεπτά. Ουσιαστικά, ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας πλήρωσε ένα λάθος στο πρώτο σετ και πέντε χαμένα set points στο δεύτερο σετ.