ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ/ΡΟΥΜΠΛΕΦ - ΙΣΝΕΡ/ΚΥΡΓΙΟΣ 2-1:Νέα νίκη για τον Στέφανο και προβάδισμα 11-1 για την Ευρώπη

Με σκορ 6-7(8), 6-3, 10-5 οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Αντρέι Ρούμπλεφ νίκησαν τους Τζον Ισνερ και Νικ Κύργιος, σε μια μέρα όπου η Team Europe πέτυχε μόνο νίκες και προηγείται πια της Team World με 11-1

Διπλή πρόκληση, διπλή νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Laver Cup στη Βοστώνη. Μετά τη νίκη του επί του Κύργιου στο μόνο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς μαζί με τον Αντρέι Ρούμπλεφ γοα να χαρίσουν άλλη μια νίκη στην Ευρώπη. Για πρώτη φορά στην ιστορία του τουρνουά, μία από τις δύο ομάδες πετυχαίνει μόνο νίκες σε μία αγωνιστική μέρα!

Αν και έχασαν το πρώτο σετ με 7-6(8), το ελληνορωσικό δίδυμο επανήλθε και με 6-3, 10-5 επικράτησαν των Τζον Ισνερ και Νικ Κύργιου για να ανοίξουν το προβάδισμα απέναντι στην Team World στο 11-1!

Το παιχνίδι στο διπλό κράτησε δύο ώρες, κυρίως λόγω της επιπολαιότητας των Τσιτσιπά/Ρούμπλεφ ή της μαχητικότητας αν θέλετε των Ίσνερ/Κύργιου, που γύρισαν από το 1-5, «έσβησαν» τρία σετ πόιντ και πήραν το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ.

«Είναι η πρώτη φορά που παίζαμε μαζί, θέλαμε λίγο χρόνο. Καταφέραμε να βρούμε ρυθμό και με πολύ καλή εμφάνιση γυρίσαμε το ματς και το κλείσαμε παίρνοντας τη νίκη και είμαι πολύ χαρούμενος γι’ αυτό.

Είμαι πολύ τυχερός που είχα δίπλα έναν καταπληκτικό παίκτη. Έκανε τη μισή δουλειά», είπε ο Τσιτσιπάς μετά το παιχνίδι.