ROLAND GARROS: Στον τελικό ο Τζόκοβιτς, 3-1 τον Ναδάλ σε επικό ημιτελικό

Ασυναγώνιστος μετά το 0-1 στα σετ ο Νόβακ Τζόκοβιτς κυριάρχησε με 3-1 σετ απέναντι στον βασιλιά της χωμάτινης επιφάνειας και θρύλο του Ρολάν Γκαρός

Ένας Τζόκοβιτς από …άλλο πλανήτη έπαιξε το καλύτερο τένις της καριέρας του σε χωμάτινη επιφάνεια και υποσκέλισε το βράδυ της Παρασκευής τον βασιλιά του Ρολάν Γκαρός Ράφαελ Ναδάλ για να περάσει στον τελικό. Αν και παρουσιάστηκε αγνώριστος στην αρχή του ματς και βρέθηκε να χάνει 5-0 στα γκέιμ, στη συνέχεια έδειξε τρομερά δυνατός αγωνιστικά και πνευματικά για να κάνει την ολική ανατροπή με 3-1 σετ μετά από 4 ώρες και 15 λεπτά τεράστιας και πολύ θεαματικής «μάχης» (3-6, 6-3, 7-6, 6-2).

Ο Τζόκοβιτς θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά το απόγευμα της Κυριακής στη διεκδίκηση του βαρύτιμου τροπαίου. Ο Σέρβος έχει κατακτήσει μία φορά το παρισινό γκραν σλαμ και συνολικά θα μετάσχει στον τελικό για 6η φορά. Ο Έλληνας άσος αναλαμβάνει φυσικά πολύ μεγάλη πρόκληση, όχι μόνο επειδή συναντά σε εξαιρετική κατάσταση το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά και γιατί δίνει τον πρώτο του τελικό σε κορυφαίο τουρνουά.

Ο 34χρονος Νόλε, κέρδισε για 2η φορά στην καριέρα του τον Matador στο Philippe Chatrier και κυνηγά πλέον τον 19ο Grand Slam τίτλο του. Καθοριστικό αποδείχτηκε το 3ο σετ, το οποίο κράτησε 92 λεπτά! Ο Τζόκοβιτς επικράτησε στο τάι μπρέικ με 7-4 και φύλαγε τους φίλους του μία ακόμη πιο εντυπωσιακή εξέλιξη στο 4ο σετ.

Στο αρχικό 2-0 γκέιμ του Ναδάλ απάντησε με έξι γκέιμς στη σειρά κι έφτασε πανηγυρικά στη μεγάλη νίκη. Γενικά ήταν η 30η νίκη του εναντίον του μεγάλου του αντιπάλου, ενώ ο σπουδαίος Ισπανός έχει 28.