ROLEX PARIS MASTERS: Έβδομος τελικός και year end No1 για τον Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς χρειάστηκε μία σπουδαία ανατροπή σε ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι, απέναντι στον Χούμπερτ Χούρκατς, με 2-1 (3-6, 6-0, 7-6(5)) για να κλείσει θέση στον 7ο τελικό της καριέρας του στο Rolex Paris Masters.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε και να χρειάστηκε να βγάλει τον καλύτερό του εαυτό στο κορτ, για να πετύχει μία ανατροπή, αλλά τελικά δικαιώθηκε ο Τζόκοβιτς. Ο Σέρβος επικράτησε με 2-1 σετ (3-6, 6-0, 7-6(5)) του Χούμπερτ Χούρκατς , φτάνοντας στον 7ο του τελικό στο Rolex Paris Masters. Με αυτήν τη νίκη ο Νόλε θα κλείσει για 7η φορά στην καριέρα του στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης τη σεζόν, ξεπερνώντας τον Πιτ Σάμπρας που μετρούσε έξι!

Ο Χούρκατς με το συνηθισμένο του στυλ κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του 1ου σετ, με το σερβίς του να είναι σχεδόν αψεγάδιαστο. Βρίσκοντας πρώτο σε ποσοστό 72% και χάνοντας μόλις 4 πόντους εκεί (19/23), εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική του ευκαιρία για μπρέικ στο 8ο game, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 6-3.

Η απάντηση του Τζόκοβιτς ήρθε άμεσα και εμφατικά, με τον Σέρβο να θυμίζει το… ρομπότ επιστροφών. Βρήκε τρόπο να επιτεθεί με τις επιστροφές και με το απαιτούμενο βάθος κατάφερε να σπάσει τρεις φορές το σερβίς του Πολωνού, για να ισοφαρίσει με 6-0 σε 29 λεπτά.

Η ισορροπία στο παιχνίδι των δύο ήρθε στο decider, όπου και κρίθηκε η πρόκριση μετά από ένα συναρπαστικό. Ο Τζόκοβιτς με τη φόρα από το δεύτερο σετ, βρήκε νέο μπρέικ για το 3-1, αλλά ο Χούρκατς απάντησε για να ισοφαρίσει σε 4-4. Το σφιχταγκάλιασμά των δύο κράτησε μέχρι το φινάλε, αφού ο Τζόκοβιτς προηγουμένως είχε χάσει ματς πόιντ. Εν τέλει ο Σέρβος κατάφερε να κλείσει θέση στον τελικό, επικρατώντας με 7-5 σε ένα πολύ κλειστό ταϊμπρέικ.

Αντίπαλος του Νόλε στον τελικό θα είναι ο Ζβέρεφ ή ο Μεντβέντεφ, που αγωνίζονται αργότερα.