PARIS MASTERS: Τρομερός Τζόκοβιτς πήρε τίτλο (2-1 σετ) και ρεβάνς από τον Μεντβέντεφ

Μετά από έναν φανταστικό τελικό, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε του Ντανιίλ Μεντβέντεφ με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-3) παίρνοντας τον τίτλο στο Παρίσι και μία άτυπη ρεβάνς από τον Ρώσο για την ήττα του στον τελικό του US Open.

Τον 5ο τίτλο του στη σεζόν και 37ο Masters στην καριέρα του κατέκτησε ο Νόβακ Τζόκοβιτς, επικρατώντας με ανατροπή του Ντανιίλ Μεντβέντεφ με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-3). Ο Σέρβος επέστρεψε στους τίτλους μετά το Wimbledon, ενώ ξεπέρασε τον Ναδάλ που μετρά πλέον 36 τίτλους Masters, παίρνοντας και μία άτυπη ρεβάνς από τον αντίπαλό του για τον χαμένο τελικό στο US Open.

Το παιχνίδι των δύο ήταν αυτό που αναμενόταν από το ξεκίνημα, με αρκετά μεγάλα ράλι να διαδέχονται το ένα το άλλο. Ο Ρώσος κατάφερε να βρει αρκετό βάθος με τις επιστροφές, δυσκολεύοντας το δεύτερο σερβίς του Σέρβου. Εκεί κατάφερε να κερδίσει 4/11 πόντους, αποκτώντας σοβαρό προβάδισμα. Ξεκίνησε με μπρέικ από το πρώτο game, ο Τζόκοβιτς απάντησε ισοφαρίζοντας σε 2-2, αλλά έχασε ξανά το σερβίς του στο 7ο game, προβάδισμα που ο Μεντβέντεφ δεν έχασε ως το φινάλε για να κλείσει στο 6-4!

Ο Τζόκοβιτς είναι τόσο σκληρός πνευματικά που δε θα άφηνε τον τελικό να περάσει έτσι. Προσπάθησε να πάρει περισσότερες μπάλες στην άνοδο, έγινε πιο επιθετικός και με το forehand άνοιξε το κορτ, εξουδετερώνοντας τον αντίπαλό του. Ένα μπρέικ στο 4ο game του σετ ήταν αρκετό, με τον Νόλε να υπερασπίζεται το σερβίς του, παρά τα προβλήματα που είχε ξανά στο δεύτερο με τις επιστροφές του Μεντβέντεφ. Έβαλε πρώτο σερβίς σε ποσοστό 73% και έχασε μόλις 4 πόντους εκεί (23/27) για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ, σώζοντας 3 μπρέικ πόιντ στο 9ο και τελευταίο game.

Με την ίδια λογική, ο Μεντβέντεφ δε βρήκε γιατρικό στις επιθέσεις του Σέρβου από τη βασική. Ο Τζόκοβιτς προσπάθησε να μικρύνει τα ράλι και με το forehand του να είναι σε μεγάλη μέρα έφτασε σε δύο μπρέικ, για να προηγηθεί με 5-2. Όταν σέρβιρε για το σετ δεν μπόρεσε να ανταποκριθέι, αλλά έκανε νέο μπρέικ αμέσως μετά κλείνοντας το σετ και το ματς με αυτό το 6-3!